Page 1 of 1

Problemer med varmeapparat bak

Posted: 25 Jul 2007, 16:49
by Trygve
Da har jeg nylig vært på tur nedover Europa med min 02/03 Multivan. Vi rullet 450 - 500 mil på denne turen, brakka oppførte seg eksemplarisk.

Det er første sommeren jeg benytter bilen så jeg har kun benyttet varme/kjøleanlegget bak med varmluft tidligere i vinter. Dette fungerte som forventet.
Når jeg på denne turen benyttet anlegget bak men kald luft, startet dette bra, men etter litt tid i bruk pøste det på varmluft av ukjent grunn :?: . Jeg prøvde dette flere ganger på turen, men før eller senere kom det varmluft fra anlegget, noen ganger også ved oppstart av bakre varme/kjøleanlegg (motoren var da selvsagt allerede varm).
Jeg har tidligere opplevd at elektroniske styringsenheter for kald/varmluft har fusket (eks. Mercedes Sprinter som har rundet 250 000 km), men jeg vet ikke om styringen der bak er elektronisk eller om dette i det hele tatt har noe med saken å gjøre. Bilen har ikke gått mer enn 58 000 km, og bakre styring er knapt brukt. Så slitasje her kan det ikke være.

Noen som har erfaringer eller tips ang. saken :?:
Mottas med takk.

Posted: 27 Jul 2007, 00:29
by Peter
Hei
Tror det kommer bare varmt luft ut av anlegget bak (den for føttene) se symbolene på Dashbordet er rød tegnet alså varmt luft .
Hilsen Peter

Posted: 27 Jul 2007, 09:21
by Rudeboy
Sånn jeg tolka varmeapparatet bak, så er det en føring av kjølesystemet som går via varmeapparatet, og da kjølevæske som kommer rett fra motoren ;

Ergo er det kun et tidsspørsmål før det blir varmt i sjakta som leder opp til kupéen - med mindre du kobler av slangen og leder kjølevæska forbi varmeapparatet i somemrhalvåret.

:shock: -kanskje kom jeg på en idé her ;

Hva om du monterer en to-veis kuleventil (som du kan få av en rørlegger) slik at du stenger tilførselen til varmeapparatet vha handtaket, og da leder kjølevæska tilbake til radiatoren uten at den har vært innom det bakre varmeapparatet ?

Skulle fint la seg gjøre, så lenge det er væske i systemet, også i området varmeapparatet - men væske som da ikke sirkulerer ?

Should think so 8)

Du er ikke eneste som synes kjølinga baki om sommeren er noe dårlig - Da har jeg en plan for neste t4, da :D

mvh,
Yngve S

Posted: 27 Jul 2007, 16:45
by skyhawk
Har samme erfaring viften til baksetet.........
Jeg for min del benytter kun aircondition med litt fart på viften og alle dyser åpne. Da får jeg god kjøling - også bak i bilen :D

Posted: 27 Jul 2007, 20:43
by terje rød
Nede ved gulvet bak skal det vel bare komme varmluft. Med viften på null varmer det ikke. Ingen temp.regulering av denne, kun null eller mer eller mindre varmluft.
Friskluft (hvis det finnes installert) kommer i dysene i taket, med egen viftebryter til dette. Finnes det ikke må frisktluft foran forsyne hele bilen.

Takk for svar......

Posted: 29 Jul 2007, 13:59
by Trygve
Takker alle for svar......

Tolker jeg dere rett så er det flere som har samme erfaring og derfor er statusen normal. Dette er ikke et problem for meg da AC`n fungerer effektivt i hele bilen. Men nå kan jeg slå meg til ro med at dette ikke er noe som må utbedres. Så lenge kjøleanlegget (foran) fungerer for hele bilen, skal jeg ikke klage. Liker bare ikke når noe er i uorden, da må jeg fikse det. Det viktigste er at anlegget bak kan benyttes som ekstra varme på vinteren. Det er vel strengt tatt da behovet er størst. I allefall så lenge man har AC.

Forøvrig så har ikke luften fra anlegget bak blitt varm ved bruk den senere tiden, hmmm... merkelig.

Takker igjen.