Page 1 of 1

Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 10 Oct 2012, 20:57
by Trondmultivan
Gjelder T4 - 2004 - Multivan - med elektriske vinduer og elektronisk nøkkel. Etter noen års bruk ser det ut til at brudd oppstår i ledninger fra chassis til dørene - 21 ledninger ialt på hver side. Bruddi enkelte av disse ledninger kan tydeligvis aktivere startsperren og gjør start via startmotoren umulig. Har funnet ut av dette ved prøving og feiling og er jo litt leie av dette - slike ting har en tendens til å oppstå på de mest ubeleilige tidspunkt. Har noen erfaring med bytte av hele ledningskretsen? Må jo være et genrelt problem? Hvorfor brudd i ledningene? Kulde? Bor i Oslo? Fint om noen kunne melde med tilsvarende erfaringer.

Hilsen

Trond Multivan

Re: Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 10 Oct 2012, 23:13
by Der Postmeister
det er en million innlegg rundt dette temaet her inne. Dette er normal T4 feil med brudd i disse. Jeg bytter alltid hele. Koster par tusen. Times jobb ca.

Sjekk og tips & triks. Ligger sjekkliste for T4 der.

Og du har nok en 2003 modell. ;)

det var siste året. ;)

Re: Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 11 Oct 2012, 16:37
by Wiggo Jensen
Lappet sammen ledingsnettet mitt i sommer. Et møysommelig arbeid da jeg måtte lage nye ledingen med loddinger og krympestrømpe rundt. Det er visst et vanlig vw proglem det der.

Re: Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 11 Oct 2012, 17:41
by stste
Jeg tok også den jobben i sommer, men jeg skjøtet inn donorkabler kjøpt fra hugger sånn at det er lengde nok til å skjøte de sammen neste gang de ryker. Det er mange kabler under dashen på en gammel velle som passer inn med fargekoder og allt:)

Re: Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 12 Oct 2012, 01:14
by Rikskringkastingen
Trondmultivan wrote:Gjelder T4 - 2004 - Multivan - med elektriske vinduer og elektronisk nøkkel. Etter noen års bruk ser det ut til at brudd oppstår i ledninger fra chassis til dørene - 21 ledninger ialt på hver side. Bruddi enkelte av disse ledninger kan tydeligvis aktivere startsperren og gjør start via startmotoren umulig. Har funnet ut av dette ved prøving og feiling og er jo litt leie av dette - slike ting har en tendens til å oppstå på de mest ubeleilige tidspunkt. Har noen erfaring med bytte av hele ledningskretsen? Må jo være et genrelt problem? Hvorfor brudd i ledningene? Kulde? Bor i Oslo? Fint om noen kunne melde med tilsvarende erfaringer.

Hilsen

Trond Multivan
Jeg har aldri hørt om at brudd i ledningene til døra kan aktivere startsperra. Uansett vil ikke den originale startsperra ha noen innvirkning på startmotoren. Hvis startsperra slår inn vil motoren starte normalt, men stoppe igjen etter to sekunder. Men ettermonterte alarmer, Defa eller lignende, kan ha en startsperrekrets som kutter strømmen til startmotoren. En slik alarm vil gjerne være koblet opp mot det elektriske i døra, så alarmstyreenheten kan muligens oppføre seg rart. Det kan sikkert oppstå noen rare overledninger i det originale ledningsnettet også, men jeg tror ikke dette har med nøkkelen og startsperra å gjøre, og det er ikke veldig vanlig med startproblemer pga ledningsnettet i døra. Men ledningsbrudd og overledninger i slangen ut til døra er et kjent problem. Ledningene beveger seg hver gang du åpner og lukker døra, derfor sprekker isolasjonen på kablene. Kulde gjør sikkert ikke saken bedre. Det er vel enklere å skifte ledningsnettet i døra enn å reparere kablene.
Der Postmeister wrote:Og du har nok en 2003 modell. ;)

det var siste året. ;)
Jeg tror jammen det ble laget noen få T4 med 2004-chassisnummer også jeg.

Re: Brudd i ledninger - chassis/dør - startproblem?

Posted: 12 Oct 2012, 03:03
by Der Postmeister
det var nytt. Men nå bør man ikke bli overrasket. Har sett bay med T3 forstilling og fra fabrikk....