Page 1 of 3
Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 00:58
by Tistlo
Ja plutslig har eg fått meg syncro doka på tunet og

igrunn berre flaks og tilfeldigheiter.. eg ringte jo på den oransje som låg på finn til 10k fordi den var i "distriktet"...men når eg ringte hadde han akkuratt lovt den vekk til ein an sjølvsagt.. vel rundt juletider ringte han meg opp igjen og sa att naboen skulle selga sin. den var heilt identisk, so då var eg rask på labben!! og da gjor ingenting att da følgte med ein singelkabin syncro til delebil
dokaen henta eg på veg heim frå FUNRUN på austlandet. kjempe bra bil i mine auger. 1988modell med sperrer i begge endar og servo-som er meget uvanlig for meg.. den har litt battlescars i karosseriet men da er lov

bilen har gått for oslo lysverker i aurland og har muligens gått på anleggs skilt store delar av yrkeslivet sitt. den har no fått nye skilt datert 07, so da fyrsta eg gjor på bilen var naturligvis å fjerna den stygge blå N'en og flagget med maling og platesoks:)
den har berre gått 158k og motor er derfor ganske so medgjørlig versus min andre syncro. men da er sjølvsagt eindel som skal gjerast etterkvart!
slenger med eitpar bilder:
delebilen. denne kjem nok ny tråd på til våren når eg får henta den.
Doka treff oppe hjå naboen:)

Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 08:08
by Tur-Bo
He he....bare husk at delebilen er mer ettertraktet i det store utland en dokaen.

Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 09:03
by 4x4syncro
Begynne vel å få seriøst mange biler nå tilsto, men kult med sika'en da

) var det mye rust på den, siden den er delebil?
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 11:37
by Buss Marius
Faa.. Den lille Dr.. U.. har 3 T3er, Sika, Doka og Bus og alle er Syncro. Dette er dårlig gjort, jeg har ikke en eneste syncro.
Uansett så får du ha gratulasjoner med de nye stasbilene, håper du både tar godt vare på de og får brukt de. Doka Syncro var jo det du først ønsket deg da du kom inn på forumet så det er vel en liten drøm som går i oppfyllelse med den. Med dine evner så er vel også Sikaen reddbar og de er jo de mest ettertraktede av Syncro 14, etter Westfalia og noen andre campere.
Gratulere.
P.S. Jeg er ikke misunnelig, ikke i det hele tatt.
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 18:40
by Tistlo
var ein smule lykkelig over att att han skulle ha ein sika ståande ja! eg ringte jo om dokaen og langt uti samtalen so kom han på att han hadde ein pickup 3 seter ståande...eg spør: ehhhh...syncro? og han svarar Jepp. DÅ vart eg litt paff
sikaen har egentlig mindre rust en dokaen, og begge har i mine auger veldig lite rust. ingen spesiell grunn til att sikaen vart delebil. synst han sa den hadde vert på vegen til 2004. da som manglar er ein eller fleire drivakslar og so er dashbordet plukka ned for å ta ut vifto. sikaen har kun gått ca 160k omtrent som dokaen.
ja doka er supre biler, dessuten røkker eg å få varme i blodet før eg parkerar bilen på jobb om morgonen(1.8mil), bussen vert jo aldri varm virkar da som. neste oppgradering på dokaen vert naturligvis rundlykt grill. men fyrst må eg fiksa tankmålaren
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 18:45
by Rapidspeed
du har ikke sagt noe om hva motorer det er i nyervervingene.. 1 eller 2 sperrer?servo?
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 18:50
by Tistlo
har nevt da imellom linjene men begge bilar har 2 sperrer og 2,1 og servo i dokaen. huksar ikkje om da var på sikaen. i dokaen er servoen ettermontert. alt arbeid er gjort på vw forhandlar. den har tilogmed fått raudt kjølevatn, som IKKJE lekker ut alle plassar..
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 18:54
by Rapidspeed
Ja se det.. Leste på kvar si sia ta linjen je da.. He he
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 19:32
by Tistlo
ja ein ting eg glømte å nevna, da er veldig skralt med synkronisering på doka kasso

nokon som har tips til bra girolja på delvis sletne kasser? helst castrol!
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 20:40
by Rapidspeed
Pro long...
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 21:36
by Rikskringkastingen
Den delebilen høres absolutt ikke ut som noe huggeobjekt nei. Hvis du absolutt skal hugge en sika syncro så får vi heller bytte.

Min er nok enda litt sjeldnere, men dessverre mye mer rusten enn din ser ut til å være..
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Jan 2013, 23:42
by Tistlo
obs, forrige eigar som hadde den som delebil. den vert aldri delebil i mitt eige;) tenkte å prøva den her
http://www.castrol.com/castrol/generica ... Id=7071734 oljo og sjå om ikkje da hjelper. sånn som da er no varar ikkje kassa lenge. skrapar som ein idiot på kald kasse og må kjøyra ganske lenge før den begynnar å gira normalt utan skraping
Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 22:47
by Tistlo
gadd ikkje venta på neste castrol bestilling so då kjøpte eg noko olja på bilextra med samme viskositet.
drenerte girkasso og kunne konstatera att da var gammal drit på den ja, seig brun sirop. fangsten i magneten var ikkje da versta eg har sett heldivis..men noko var da
resultatet med ny olja er att da er vesentlig bedre og på varm kassa gira han eigentlig omtrent heilt fint, men må dobbeltklutsja på kald kassa fortsatt, men absolutt meir smidig giring..men er nok girkasseoverhaling i sikte i andre enden av tunellen..
ellers er da ikkje mykje ant å melda enn att bilen brukar litt under 0.8 på langkjøyring

so motoren er ganske fresk
Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 22:50
by Rapidspeed
Under 0.8 på en wbx? Nå tror jeg nasan din er lang.. Ellers får du stryk i matte..

Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 22:53
by Tistlo
9,6mil på 7,5liter suppa
bussen gjekk jo på omtrent da samma ein kort periode rett etter tuneup på co,tenning og ant, men forverra seg i takt med att diverse rele begynte å kødda etc
Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 22:58
by Tistlo
tom bil for ordens skyld
Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 22:59
by Rapidspeed
Da hadde jeg ringt til vw Deutschland umiddelbart for da vil nok de forske på den motoren eller du vil få fantastisk godt betalt for den..
På Syncro wbx er det bortimot fysisk umulig å komme under 1.2 1.3 på langkjøring vinterstid...
Re: Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 23:13
by Tistlo
merklig.. men detta var i bergen med omtrent 0 grader vist da skulle bety noko. uansett so får eg ta å måla korleis da vert med litt til og frå jobb kjøyring i neste veka so får me sjå..bikkar nok 1.5 sikkert då
uansett so har eg ikkje desse bilane for å spara pengar på bensin... men er jo alltid kjekt å veta att bilane er "økonomiske"

Syncro Doka
Posted: 12 Jan 2013, 23:24
by subwoofer
Rapidspeed wrote:Da hadde jeg ringt til vw Deutschland umiddelbart for da vil nok de forske på den motoren eller du vil få fantastisk godt betalt for den..
På Syncro wbx er det bortimot fysisk umulig å komme under 1.2 1.3 på langkjøring vinterstid...
Negatory, men så har jeg ikke standard hjerne heller. 1,05 tur retur Uvdal i syncro, snøvær og noen cm nysnø hele veien. Men 0,8 med standard hjerne og syncro høres ut som om noen har lurt på den noen liter underveis.
Re: Syncro Doka
Posted: 13 Jan 2013, 11:12
by VonZu
Jeg syns det der forbruket på syncro med wbx er litt opphausa. Jeg kjørte fra kristiansand til jæren på vinteren, og kom meg under literen. Vet ikke 100% presist, men nærmere 0,9 enn 1,0.
Re: Syncro Doka
Posted: 13 Jan 2013, 11:38
by OddN
Samme her... Hadde flere langturer med min Bluestarsyncro på ganske nøyaktig 1 l/mil. Men småkjøring i byen vinterstid gikk på 1,5++ da gjerne også med bensinvarmer som skulle ha sitt.
Re: Syncro Doka
Posted: 13 Jan 2013, 12:32
by Alf Torp
Har ikke sjekket så nøye på de fleste bilene jeg har men en bil som til stadighet overrasket mens jeg hadde den på veien var den ene Admiralen min. Den har 2.8 rekkesekser med to Zenith-forgassere (tilsvarende som 70-talls Mercedes f. eks.), servo og automat og veier rundt 1500kg. Likevel har denne bilen ved gjentatte målinger gitt meg fra 0.75 til 0.9 i snittforbruk. Siste turen den var på var fra Bergen til Trondheim. Med bilen full av deler og to mann brukte den 0.85 pr. mil. Jeg sjekket og dobbeltsjekket, ba "co-piloten" om å sjekke, men det stemte. Så det er ikke alltid at "umulig" er umulig

Re: Syncro Doka
Posted: 02 Feb 2013, 04:46
by Tistlo
for bensinkverulantane kan eg opplysa om att forbruket falt trygt og godt tilbake på 1.7liter på mila under tilogfrå jobben med kaldstart ned mot 20minus, MEN målte den til ca 1.1liter på mila under langkjøyring inkl litt bykjøyring, men då var da bortimot +grader(bergen) so trur ikkje den er so alvorlig tyst den motoren her:)
bilen har ellers prestert godt som bruksbil, men clutch masteren lekker som ein sil og trur/veit att da er veldig medskylding i probleme med giringen. ny master er bestilt.
har ikkje fått gjort so inni h mykje på bilen då eit anna doka prosjekt har haldt meg i arbeid i da sista:
men her er min komt inn i varmen ein tur
puss puss so får du ein....smekk på pongen?? eee ja da er litt groms på sidene bak! mykje rart oppunder trelistene og.
behandla med ein superluriumrustcoctail som nesten hadde samme farge. kjem nok til å ta denne sveisinga ein gong da er varmt i veret og ledig tid er å oppdriva.
nokon har ivertfall møtt veggen,,i døra! og so dei flotte deføkte høgtalarane som er hengt opp bak, som ikkje virkar! dei er forøvrig pelma ut no!
motorvask, ka e da?????
14" vs 16"
laga til ny plata over motoren då den gamle hadde takka for seg og begynte å sleppa inn nedbør
ellers har eg handla inn ny lyddempar frå biltema iform av 2,5toms rak røyr

og so har eg fått på han 3stk takbøylar som snart skal byggast om til takgrind, og so er jo rundlyktgrill bestilt frå nordland:)
Re: Syncro Doka
Posted: 02 Feb 2013, 04:49
by Tistlo
gløymte å nevna att bilen har vert gjennom mykje rart då orginalfargen vistnok er beige, men når eg slipte den fant eg spor etter både gult, beige og oransje to gongar med diverse grunning og sparkel imellom lagene! trur eg må på trongsynet å henta ut eit ark på tidligare eigarar, har vert borti mykje rart den bilen her til tross for alder og kmstand
Re: Syncro Doka
Posted: 09 Feb 2013, 20:01
by Tistlo
fekk skifta mastersylindar her forige helg. var eit heilt styr pga att da var repro kvalitet, sånn att den orginale instillingen på pinnen var HEILT på blåbersafaritur. måtte skru pinnen so langt opp at den ikkje var bevegelig lenger so måtte derfor kappa av den ein snau cm på gjengene for å få ting til å funka. etter å ha fått montert den var da eit heilt prosjekt med å rensa opp golvet. tok ut gommimatta og lydisoleringen var jo omtrent flytande so den skrapa eg ut, tørka opp alt, pussa reint og beisa inn med kvalitetsgrunning.
resultatet med ny master og lufting av clutchen er att den girar vesentlig bedre. dvs når den er varm går da eigentlig heilt smud, men likavel, når den er kald er da håplaust

då den skrapar ved girskift. sidan eg bur litt oppi bakken so kan eg kjøyra opp til vegen på 1. gir og derretter luran han rett i 3dje(som går heilt fint) og komma meg heilt ned og inn på e16 utan å gira noko meir. so den rekk å verta litt lunken til eg skal gira igjen, men startar eg den på jobb og skal heim att so vert da mykje dobbeltklutsjing og stygge lydar
so her er nok overhaling vegen å gå. no har eg lest eindel trådar på thesamba og da er ikkje spøk å overhala desse, og spesielt ikkje gratis! men kjenner jo han som overhalte desse kassene på vwsjappo her i bygda, og han har lovd å hjelpa til. so hadde vert morro å tatt ein gjennomgang på desse girkassene med god dokumentasjon. han trudde da var ei overføringshylsa som var språkken på mi girkassa.