Page 1 of 1

Dekktrykk

Posted: 29 Nov 2015, 20:34
by Kall'n
Synes det er vanskelig å vite hvilket dekktrykk som bør være. Vet jo at mye vekt baki spiller inn og du trenger mer luft, bl.a.
Nå har jeg 235/50-18. Hvilket trykk er greit å bruke på en Transporter? 2.8 foran og bak? Eller over 3 bar?

Re: Dekktrykk

Posted: 30 Nov 2015, 01:31
by Neergård
Kjør i alle fall i så du er sikker. Da tåler dekket mer, og du klarer omtrent ikke å kjøre i for mye luft i slike dimensjoner.
Om dekket har Li som er identisk med kravet i vognkort skal du fylle maktstrykk som står påført dekksiden, for det er trykket som dekkets makslast oppnås ved.

Re: Dekktrykk

Posted: 30 Nov 2015, 17:08
by Kall'n
På sommerdekkene, som er 275/30-20 fylte jeg ganske bra med luft i, men de ble slitt midt på dekket, som selvfølgelig indikerer for mye luft.. Derfor jeg er litt usikker.

Re: Dekktrykk

Posted: 30 Nov 2015, 17:23
by Needforspace
Jeg fulgte samme råd på 255/40-20 og de ble slitt litt på kantene. Kommer nok også an på om man har mye småkjøring og skarpe svinger som man kjører mye.

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 15:13
by Neergård
Nye dekk er ikke slik at midtslitasje kun er pga for mye luft. Dagens byggemåte av dekk gjør at for lite luft også vil føre til en utbuling på midten av kjørebanen og forårsake vesentlig slitasje der.
Har faktisk ikke sett et eneste dekk med skjev slitasje av de som har hatt skikkelig høyt trykk.

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 17:06
by Kall'n
Neergård wrote:Nye dekk er ikke slik at midtslitasje kun er pga for mye luft. Dagens byggemåte av dekk gjør at for lite luft også vil føre til en utbuling på midten av kjørebanen og forårsake vesentlig slitasje der.
Har faktisk ikke sett et eneste dekk med skjev slitasje av de som har hatt skikkelig høyt trykk.
Tok en hjulstilling på den rett før jeg kjøpte nye sommerdekk i år, og da så han de var slitte pga for mye luft. Men jeg vet ikke, bortsett fra at jeg kjørte høyt trykk i de :)

Rart det ikke finnes en form for tabell for å finne riktig dekktrykk når du bruker noe annet enn original dimensjon. Folk kan jo liksom ikke drive å gjette seg fram til riktig trykk heller.

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 20:24
by Neergård
Det er sant, slike tabeller hadde vært kjekt. Trolig kan dekkleverandører/produsenter få frem det, burde kanskje mase litt i slik retning.
Det er normalt at dekk brukte å slites på midten med for høyt trykk ja, men nyere dekk, og kanskje like vesentlig pga lav profil, så oppfører dekket seg slik at midten buler også ved for lavt trykk.

Hvor høyt trykk kjørte du i de da? Og hva var Li?

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 21:18
by subwoofer
Det er ikke så vanskelig å regne seg fram til riktig trykk. Dekket er merket med maks last i kg og maks trykk i bar. Del aktuell last på maks last, gang med makstrykket så har du trykket du skal kjøre med.

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 22:06
by Kall'n
Neergård wrote:Det er sant, slike tabeller hadde vært kjekt. Trolig kan dekkleverandører/produsenter få frem det, burde kanskje mase litt i slik retning.
Det er normalt at dekk brukte å slites på midten med for høyt trykk ja, men nyere dekk, og kanskje like vesentlig pga lav profil, så oppfører dekket seg slik at midten buler også ved for lavt trykk.

Hvor høyt trykk kjørte du i de da? Og hva var Li?
Loadindexen er 102 på sommerdekkene. Mener jeg kjørte 3 eller 3,2 bar. Husker ikke det helt..

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 22:07
by Kall'n
subwoofer wrote:Det er ikke så vanskelig å regne seg fram til riktig trykk. Dekket er merket med maks last i kg og maks trykk i bar. Del aktuell last på maks last, gang med makstrykket så har du trykket du skal kjøre med.
Da må jeg jo veie bilen for å finne lastevekt både bak og foran.

Re: Dekktrykk

Posted: 02 Dec 2015, 23:06
by subwoofer
Det er ikke nødvendig å ha det på kiloen... Tomvekt på hver aksel står vel i vognkortet, maksvekt står ihvertfall der. Så gjetter man litt på hvor mye last man pleier å kjøre med.

Re: Dekktrykk

Posted: 04 Dec 2015, 22:51
by Renax
Eller bare kjører innom en av vektene til SVV engang, de er jo stort sett strategisk plassert rundtom ilandet, og pleier alltid vere på hele døgnet.

Dette med at dekk buler ut på midten med lite trykk virker ulogisk for meg, men på A6'en er bakdekka mye slitt på midten, og de hadde 1.4 bar trykk når jeg hentet den.

Sent from my Lenovo P780 using Tapatalk

Re: Dekktrykk

Posted: 05 Dec 2015, 00:09
by Neergård
Ulogisk eller ei, det er beskrevet fra produsenter ;)