Page 1 of 1
Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 01 Feb 2016, 00:19
by Buss Marius
Her er de første bildene av den nye Crafter, eller får den ett annet navn? Denne er 100 prosent VW og ikke noe sammarbeid med noen annen produsent, utover at den også kommer som MAN (Makkverk Aus Nürenberg) som jo er eid av VW konsernet.
http://www.yrkesbil.no/artikkel.php?aid=45392
Jeg antar den kommer som forhjulstrekk og etterhvert firehjulstrekk og at konkurenten kanskje er mer Ducato/Jumper/Boxer en Sprinter. Jeg tror heller ikke VW er så interesert i å sitte på gjerdet og se på den markedspossisjonen som Fiat Ducato har på Bobiler, både som chassis for helintegrerte, halvintegrerte eller "bybobiler" Det er noe sånt som 150.000 Fiat bobiler registrert i Tyskland i 2015 mens Crafter bare solgte noen få hundre. Den får premiere på IAA i Hannover til høsten.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 01 Feb 2016, 08:19
by Rudeboy
Ligner enda mer på sin søster fra Mercedez, syns jeg.
Hva slags utveksling på bakakslingen kan man velge mellom denne gang, tro ?
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 01 Feb 2016, 11:56
by Buss Marius
Spesielt hjulbuene liknet veldig på sprinter, ser man på bakdørene så går de såpas langt ned at jeg tror dette er forhjulstrekk. Med forhjulstrekk kan de også bruke girkassene fra T6. Fronten ser også ut til å ha horisontale lykter som T6 og ikke vertikale som på dagens Crafter. Jeg tror den vi ser her er 5,99cm lang og bredden har blitt 10-15 cm større til ca den samme som på Ducato, så man kan ha senger på tvers, noe som gjør den mer egnet til campingbil.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 19 Aug 2016, 00:14
by Buss Marius
Den nye Crafter nærmer seg premierevisning på IAA i Hannover om litt over en måned. (dagen før buscamp)
Motoralternativ, lengder og høyder er kjent, også motorvarianter, som alle er 2 liter TDI er kjent. Det eneste som ikke er kjent er innvendig bredde. Dermed vet vi enda ikke om den har bredde til seng på tvers, noe som er alfa og omega om den skal få suksess på by-bobil markedet.
http://www.auto-motor-und-sport.de/news ... 61119.html
http://the-new-crafter.com/de/de
Forrige gang VW konsernet konstruerte en bil i dette segmentet var i 1974 og den hadde også 2 liters 4 sylindret motor.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 19 Aug 2016, 00:26
by Der Postmeister
Den var pinadø fin!

Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 19 Aug 2016, 00:38
by Rudeboy
-Første linken er ikke synlig for dem av oss som blokkerer reklameskjit online.
Men jeg bet meg merke i den nederste link at det skal bli åttetrinns grikasse mot dagens Crafters sekstrinns girkasse. Dagens har vel tre forskjellige utvekslinger på bakakslingen alt avhengig av kundens behov, det er ikke noe jeg har fått satt meg inn i men regner med morgendagens kunder også vil kunne velge etter bruksfeltet de har.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 20 Sep 2016, 10:48
by Buss Marius
2 dager til IAA og premieren på den ny VW Crafter. Endelig fant jeg de mest interesante dimensjonene. Den blir 204cm bred, 1 cm smalere enn Fiat Ducato, dermed bør det være bredde nok til en seng på tvers.
Laveste innvendige høyde blir 172,6cm Dermed tilfredstiller også den laveste versjonen, de norske kravene til innvendig høyde, på 170cm. (Dagens lave sprinter/Crafter er 169cm)
Korteste lengde blir 5,98m også her 1 cm mindre en Fiat Ducato. De har ikke noe erstattning for den korteste av dagens Crafter, men den selger ikke i det store antalet.
1 generasjon Lt var 4,85 og 5,3 meter lange til sammmenlikning, altså en økning på 113cm
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 12 Oct 2016, 11:31
by Buss Marius
Den nye Crafter kommer også som elektrisk. E-Crafter. Den vil kunne leveres med totalvekt på 4250kg og da ha nyttelast på 1700kg. Egenvekten skulle da være 2550kg. Fullastet og fulladet skal den kunne kjøre 200km. Den er dog sperret på 80km/t. Nå spørs det også hvilken målemetode de bruker. Reel rekkevidde er ca 25% mindre en Europeisk målemetode i dag. Med rekkevidde på 15 reelle mil er det vel litt snaut for de fleste.
Det er mulig den senere kan leveres med større batterier og få rekkevidde på 400km. Noe av problemet med en slik bil er vekten av batteriene kontra nyttelast kontra rekkevidde.
Med oppgraderte batterier og 400km rekkevidde kan den faktisk bli aktuell som elektrisk By-Bobil.
https://www.youtube.com/watch?v=X3W1J__rY00
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 12 Oct 2016, 11:39
by Needforspace
Samsung kan nok skaffe bedre batterier....
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 12 Oct 2016, 12:30
by Rudeboy
Da kan Daesh/ISIS kjøre Crafter med Samsungbatteri ombord.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 11 Mar 2017, 22:48
by Buss Marius
Bobilene begynner så smått å komme på Crafter også. Denne studien fra Knaus, kalt Saint & Sinner er tilnærmet blåkopi av tilsvarende basert på Fiat. Legg merke til at de må ha disse pålimte "ørene" for å kunne ha senga bak på tvers. Bilen er forøvrig nr5 av sammlebåndet i Polen.
http://www.autobild.de/bilder/wohnmobil ... 17869.html
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 11 Mar 2017, 23:11
by Buss Marius
Buss Marius wrote:Bobilene begynner så smått å komme på Crafter også. Denne studien fra Knaus, kalt Saint & Sinner er tilnærmet blåkopi av tilsvarende basert på Fiat. Legg merke til at de må ha disse pålimte "ørene" for å kunne ha senga bak på tvers. Bilen er forøvrig nr5 av sammlebåndet i Polen.
http://www.autobild.de/bilder/wohnmobil ... 17869.html
Schwabenmobil har også kommet med flere versjoner. De har kommet Westfalia i forkjøpet og "stjæt" Florida navnet.
http://www.schwabenmobil.de/reisemobile ... odelle.php Legg spesielt merke til Florida Multitalent versjonen, der du må gå gjennom badet, som er på tvers bak forsetene, for å komme til resten av bilen.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 31 Aug 2017, 14:32
by pigland
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 31 Aug 2017, 16:05
by Buss Marius
For oss som kjører 30 år gammel morro med masse treverk så er kanskje ikke dette vår kopp med te. For det første så kan jeg overhode ikke tenke meg glasstak over der jeg skal sove, for det andre så koster enn slik hekkforlenging antakelig like mye som den litt lengre utgaven. Når VW har gjort den generaltabben å bygge bilen 10cm for smal i vindushøyde så må man enten bygge på "ører" dersom sengen skal være på tvers eller ha sengene på langs. Når førerplassen i tilegg er ca 25cm lenger fra fremste punkt en på Fiat, så er det ikke mye plass igjenn. I praksis er det ikke store forskjellen på en 6 eller en 7 meters bil, men på fergene er det tidvis betydelig forskjell på en bil 5,99 og 6,10, jeg ville heller ha 6,83m utgsven.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 01 Sep 2017, 14:25
by ducce999s
Med en seng på 170x200cm så skal det ikke være noen problemer for deg Marius å få ligge på tvers av bilen
Synes det er en kul bil, men gud så mye som vil krangle fremover, se på gas-komfyren der blåssene så elegant glir opp, moro om 5 år + når de ikke like elegant går opp pga møkk etc, men men elegant er den

Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 01 Sep 2017, 22:02
by Buss Marius
ducce999s wrote:Med en seng på 170x200cm så skal det ikke være noen problemer for deg Marius å få ligge på tvers av bilen
Synes det er en kul bil, men gud så mye som vil krangle fremover, se på gas-komfyren der blåssene så elegant glir opp, moro om 5 år + når de ikke like elegant går opp pga møkk etc, men men elegant er den

Jeg er da f... ikke noe dverg. 170cm lengde på sengen er for kort for meg. Nå er vel ikke denne bygd for maksimal bredde, for 185cm er fullt oppnåelig, men jeg vil nok ha nærmere 200cm lengde på senga mi.
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 02 Sep 2017, 23:54
by ducce999s

åååååå
Sent fra min E6553 via Tapatalk
Re: Den nye Crafter En ekte VW fra Polen
Posted: 04 Dec 2017, 14:16
by Buss Marius
Få noia i Moia. VW har lansert ett nytt bilmerke, Moia. Det er, foreløpig, en "stylet" Crafter 2 Electric (Heter det da E-Crafter?) og skal være et bildelings på nett med app bestillings greier. Jeg vet egentlig ikke helt hva det er. :
http://www.tv2.no/broom/9531748/
Den største varebilen til VW har da altså blitt markedsført under følgende navn: VW, MAN-VW og MAN, Pegaso, Kenworth, Peterbuildt, Mercedes sprinter, og nå Moia.