Page 1 of 1
Bytte tak på T3
Posted: 08 Nov 2018, 13:02
by ReimoCamper
Har en bil med ødelagt tak, så jeg vurderer å bytte dette. Har sett flere engelske prosjekt tråder der de bytter takplate, men for min del tror jeg det hadde vært enklere å kappe det i stolpene.
Noen som har sett bilder av et slikt prosjekt?
Ser for meg en forskyving på innvendig og utvendig skjøt slik at disse ikke får samme høyde. Gjerne trekke skjøtene i høyde med topp vindu for å unngå å kappe i setebelte forsterkningene.
Re: Bytte tak på T3
Posted: 08 Nov 2018, 23:58
by Der Postmeister
Glem det. De stolpene bør du ikke røre.
Hvorfor bytte tak?
Re: Bytte tak på T3
Posted: 09 Nov 2018, 00:15
by ducce999s
Stolpene består av ca 3 lager som må sveises hver for seg for å beholde styvheten. Går å gjøre men er mye jobb.
Sent fra min H9436 via Tapatalk
Re: Bytte tak på T3
Posted: 09 Nov 2018, 07:53
by ReimoCamper
Der Postmeister wrote:Glem det. De stolpene bør du ikke røre.
Hvorfor bytte tak?
Taket må byttes på grunn av rust. Deler av plata og begge takrennene er kaputt. Regner med det er mer rust enn det jeg klarer å se fra utsiden. Typisk for biler med høyt tak.
ducce999s wrote:Stolpene består av ca 3 lager som må sveises hver for seg for å beholde styvheten. Går å gjøre men er mye jobb.
Sent fra min H9436 via Tapatalk
Jeg har sett det på donor taket som ligger hjemme. Ser egentlig nokså kurant ut, men det er mulig jeg overser noe.
Re: Bytte tak på T3
Posted: 09 Nov 2018, 15:33
by ducce999s
Du må skjære stolpen med så å si overlapp, slik at hvert lager kommer frem og kan sveises individuelt
Litt pyssel men flere som gjort det
Sent fra min H9436 via Tapatalk
Re: Bytte tak på T3
Posted: 09 Nov 2018, 16:54
by OddN
I tillegg til utfordringene med det strukturelle, så er det jo en utfordring med rustbeskyttelse. Jeg har sett et par T3er som har fått sveiset stolper, en ifm bytting av tak og en annen som fikk byttet front ifm kollisjonsskade. Ti år senere var det ikke vanskelig å se hvor de hadde vært sveiset for å si det sånn... Der rusta det friskt for å så det mildt.