Page 1 of 1

Overhale startmotor selv, tips mottas.

Posted: 12 Mar 2006, 17:53
by Troxx
Starter har problemer med å slå inn..

Det virket utmerket å smøre starteren med 5-56, men det varte bare noen dager (spritbasert smøremiddel fordamper..) ...

Har nå åpnet den helt (90%) og renset den for møkk, og smørt den med motorolje 10W.

Starteren virker nå bare i godvær/fin temp.

Hvilket smøremiddel må jeg bruke?
Hva må smøres?
Hvilke feil skal jeg se etter?

Bilder kan jeg godt legge inn senere!

Posted: 14 Mar 2006, 11:53
by wirre
Nå er ikke jeg noen ekspert på dette feltet, men jeg hadde starteren min ute, og gikk over den. Den gikk utrolig tregt, og hørtes sliten ut.
Jeg delte først starteren, slik at jeg kom til innslaget, og lagringen (2 skruer stjerne eller 8mm eller noe sånt i bakkant) Så gjorde jeg den ren med den børste, og smurte opp nedgirings drevene og "lagringen" med fett. Innslaget smurte jeg med tynn olje. (ikke bruk fett her!! da blir den helt håpløs i kulda). Etter dette, høres starteren min nesten ny ut. Tror den går dobbelt så fort rundt!

Noe jeg har lurt på er, om starteren plutselig slipper taket, kan dette skyldes at den går for sakte rundt, og når motoren "slår", drar den i fra, slik at "bendiksen" løser ut?

Posted: 14 Mar 2006, 19:14
by Troxx
Låsolje kan vel være tingen kanskje?

Det fungerte fint med 5-56, så lenge det var sprit igjen i smøringen.

Hva er "orginalsmøringen" til startere?

Posted: 14 Mar 2006, 19:24
by wirre
Aner ikke hvaslags olje som er standard, men har du demontert selve "innslaget"? den lille runde greia som sitter på siden, som strømmen er koblet inn i. Dette er jo en elektro magnet, med ett stempel inni, og det er denne som dytter start drevet ut. Går denne tregt, vil jeg jo tro at det kan være problemet.

Posted: 15 Mar 2006, 10:16
by wirre
Sorry.. feil tråd!!

Posted: 15 Mar 2006, 10:55
by Karamell GL 2.5
wirre wrote:Varenr: 701399201AH. Må bestilles fra tyskland, og koster 1456,- ink mva! (De krevde forhåndsbetaling faktisk!)
snakker vi starteren her eller bare innslaget?? vanvittig pris...
fiksa min starter, fikk tak i en brukt for 600.- og bytta innslaget, magneten altså. det er stort sett denne som trenger en haling..
tar du tak i tannhjulet på starteren og du uten no banning og sverting kan vri det ut og inn er det ikke der problemet ligger.. husk den lille jæveldingsen :twisted: på topp (magneten altså) skal klare å "slå" inn ved hjelp av ussle 12volt....