Page 1 of 1

Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 30 Jun 2009, 14:27
by krissh
Siden jeg kjøpte bilen har ikke speilet på høyre side fungert. Sjekket tidligere ledningsnettet i døra og da så jeg at noen av ledningene var tapet i bøyen. Regnet da med at det var brudd her uten å gjøre noe mer med det der og da. Nå satte jeg inn nytt høyttalersett i går og så litt på dette samtidig. Det viste seg at isolasjonen på ledningene var litt sliten men ledningen helt OK. Testet alle ledningene som går til speilet med multimeter og de så bra ut.

Hva annet kan det være? Verken el. justering eller varme virker på denne siden, men fungerer flott på venstre side.

For ett år siden ble speilet slått av av noen på veg hjem fra fest sikkert, så fikk tak i et "nytt" speil som jeg lakkerte og monterte. Antar derfor at det er liten sannsynlighet for at begge disse speilene ikke skal virke.

Da jeg var av med dørtrekket la jeg merke til den ene kontakten til speilet inne i døra. Denne hadde vel en hvit, en brun og en blå kabel om jeg ikke husker feil. Inn og ut av denne ble de to på sidene byttet om, altså blå til brun og brun til blå. Den hvite som jeg mener å huske var i midten går rett gjennom. Skal det være sånn? Kontakten har spor så det er ikke mulig å snu den.. Tok et bilde jeg kan få lagt ut i kveld.

Posted: 30 Jun 2009, 15:16
by Tom Bringsvor
Mener at helbrune ledninger er jord.
Tror ikke at jording til elektriske artikler er jordet i hengslene til døra, men at jordledning(er) går i gummimansjetten og fargen på jord bør i grunnen ha samme farge.
Har du byttet om pluss og minus.
Teipede ledninger i bøyenkan kanskje kortslutte mot jord eller mot hverandre.
Sjekk sikringer godt.

Posted: 30 Jun 2009, 15:25
by krissh
Takk for det. Skal se om jeg får tatt en ekstra titt i kveld kanskje.

Her er bildet av pluggen som går til speilet. Den i midten var svart og ikke hvit som jeg sa i forrige post. Det er spor på pluggen så det går ikke an å snu den, og ledningene er limt inn i pluggen så de kan ikke flyttes. Syns dette så rart ut..

Image

Posted: 01 Jul 2009, 10:51
by Tom Bringsvor
Fint bilde.
Dette ser standard ut selv om det ser rart ut.

En lyspære lyser like godt selv om den får pluss på minus og minus på pluss.
Tror feilen ligger et annet sted.

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 24 Jan 2010, 23:16
by krissh
Da har jeg bytta alle 31 ledninger i førerdøra uten at det hjalp no som helst. Ble litt andre symptomer på pasienten, men.. Tidligere når jeg prøvde å høyre speil skjedde det ingenting. Nå klikker litt i venstre speil uten at det justerer seg når jeg prøver å justere høyre, mens på høyre side skjer det ingenting. I tillegg blinker bryteren for varme i bakrute og speil.. Hva annet kan være galt? Skal ta en ny kikk på ledningene i venstre dør, og sjekke kontaktpunkter på bryteren for speiljustering. Sitter det en kontrollenhet noen plass, eller er det kun ledninger og denne bryteren som kan være feil?

Hadde vært kjekt å fått litt lunk på speilet ettersom funksjonen er der ;-)

edit: må lære forskjellen på høyre og venstre :roll:

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 31 Mar 2010, 19:34
by ojo
Litt gammel tråd, men henger meg likevel på;

Hverken høyre eller venstre justering av speil virker på Caravellen nå... helt dødt :? Finner ikke noen gåene sikringer, og vet ikke om det er noe eget rele til disse som kan ha tatt kvelden?
Fant denne http://freenet-homepage.de/t4-knowledge ... t-w_31.pdf men klarer ikke å skjønne skjemaet :oops:

Noen som kan hjelpe?

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 01 Apr 2010, 00:48
by Rikskringkastingen
ojo wrote: Fant denne http://freenet-homepage.de/t4-knowledge ... t-w_31.pdf men klarer ikke å skjønne skjemaet :oops:

Noen som kan hjelpe?
Skjemaet er veldig oversiktlig hvis du skjønner prinsippet, og veldig kryptisk før du kommer så langt..

Det grå feltet øverst er sikringstavla/releplata. Den nederste linja er jord (karosseriet). Tallene under denne linja kalles "strømbaner". Hvis du ser rett opp for ettallet, altså i strømbane 1, finner du en firkantet boks tegnet inn på en 1,5-kvadrat hvit/grønn ledning (1,5 ws/gn) hvor det står 22. Hvis du så ser i strømbane 22 finner du en tilsvarende boks hvor det står 1. Her finner du igjen den samme ledningen. Den grå boksen midt på side 31/2 er speiljusteringsbryteren, merket E43/E48. Den grå boksen som er merket V17 og N35 er venstre speiljusteringsmotor, Z4 er varmeelementet i v. speil. V25/N42 og Z5 er tilsvarende på h. side. L39 på side 31/3 er bryteren til el.oppvarmet bakrute

Speiljusteringa får strøm fra sikring 14, gjennom en ledningsfordeler over sikringstavla og rett inn på bryteren. Ingen releer her.

Både varmetrådene i bakruta og speilvarmen får strøm gjennom sikring 41 i tilleggsholderen under selve sikringstavla. Denne er koblet gjennom rele J339, slik at sikringen får strøm når tenninga er på, men ikke når startmotoren går rundt. I strømbane 21-23 er det en litt merkelig kobling. Det ser ut til at noen biler har den ledningen som er merket med stjerne, slik at speilvarmen får strøm sammen med bakruta. Men det kan se ut til at noen har den stiplede ledningen, og da får speilvarmen strøm så lenge tenninga er på. Jeg vet at noen speilglass til andre VW/Audi-biler har en termostat i selve speilet. Denne kutter strømmen når glasset blir varmt. Mulig det er samme sak her.

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 02 Apr 2010, 10:07
by ojo
Tusen takk, Rikskringkastingen, for ei grundig forklaring av dette :)

I og med at begge speil er døde, skal jeg undersøke selve bryteren litt nøye, event. låne og prøve en annen tilsvarende bryter.

Oddbjørn

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 02 Apr 2010, 17:56
by Rikskringkastingen
Siden strømmen til begge speilene først går ut til bryteren, bør du ta en grundig sjekk på ledningene i slangen ut til førerdøra. Før du gjør noe som helst annet..

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 08 Apr 2010, 22:17
by smrendal
Hei!

Ser at det er flere som har trøbbel med speil. På min er venstrespeil "dødt", det klikker liksom bare når jeg trykker opp/ned, men skjer ingeting når jeg trykker til sidene. Høyre side er det slik at når jeg trykker opp går speilet ned og når jeg trykker ned går speilet opp:) Hva skjer`a?

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 02 May 2010, 20:32
by ojo
Nå er speiljusteringa mi OK! Strøm ut til selve brytern var helt OK, så derfor plukka jeg istykker selve brytern. Dritt at jeg ikke tok et bilde av den når den var i biter, men skal prøve å forklare litt. Inni der var det ei blanding av ..fett..? som sikkert skal sikre at kontaktene skal gli bedre over de forskjellige kontaktpunktene på printplata. I tillegg var det nok av irr, støv og annen skitt. Tror dette over tid kan være litt utsatt dersom døra/vindu står litt åpent i regnvær osv. Speiljusteringbrytern er en selvstendig liten lukket boks som bare er knipsa på plass i ramma til vindusheisene.

Spraya med elektronikkrens, tørka nøye og forsiktig og nøyde meg med litt 5-56 over etterpå. Så var det bare å få den sammen igjen. Gikk ganske greit, men vær forsiktig at du ikke mister de små fjærene som sitter bak bl.a de to knappene som styrer strømmen til høyre og venstre speil. Etter det har de fungert som normalt, ihvertfall de 3 ukene det har gått siden.

Smrendal; hadde litt av de samme symptomene som du. Først veldig dødt på begge sider, men etter litt iherdig/småforbanna bruk av knappen ble de litt bedre, men gikk feil vei, eller bare klikka litt.

Re: Dødt høyre elektrisk speil

Posted: 04 May 2010, 16:58
by smrendal
Ok, så da må kanskje jeg gjøre det samme som du har gjort da :) Får se om det blir nå eller om jeg skal vente til jeg skal montere nye høyttalere :)