Page 1 of 1
hvordan få opp skyvedør?
Posted: 01 Jan 2010, 13:41
by øverbø
skulle inn i bilen en morgen og fikk ikke opp døra, men fikk bare løfte barne setet gjenomm framsetet. men fikk nesten lurt av dør trekket men vet ikke om det hjelper for får jo ikke ut låse kassa. hvordan få opp døra????
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 01 Jan 2010, 13:46
by Stein
Hva er galt?
Har dårlåsen frosset? Symptomer?
Kan være så enkelt at noe har frosset i mekanismen i døra.
Mer info trengs...
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 01 Jan 2010, 15:22
by øverbø
kan være froset, men bilen har stått inne og ikkje blitt vasket i vinter. må vel kanskje se om det funker å tisse på den mens den står inne?
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 01 Jan 2010, 22:58
by chr18
har hatt frossen dør inne, det var minus i garasjen, satte inn en vifteomn rettet mot døra, etter ett par timer gikk den opp
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 01 Jan 2010, 23:39
by Stein
Fungerer låseknappen? Om du får dratt den opp/ned kan det være selve døren som er frosset til listene. Har du silikonert og gjort vinterklart?
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 02 Jan 2010, 00:38
by baklys
Hvis den har frosset fast:
:!: :!: ENKELT :!: :!: :!:
1: - Først drar du i håntaket til skyvedøra så låsen er åpen
2: - Deretter åpner du fremdøra, OG SMELLER DEN IGJEN SÅ HARDT DU TØR!!!!!!!!!!! (alle vinduer og dører igjen selvfølgelig)
3: - Lufttrykket i bilen løsner skyvedøra
Sånn gjør ihvertfall jeg det

Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 02 Jan 2010, 01:31
by VWegard
baklys wrote:Hvis den har frosset fast:
:!: :!: ENKELT :!: :!: :!:
1: - Først drar du i håntaket til skyvedøra så låsen er åpen
2: - Deretter åpner du fremdøra, OG SMELLER DEN IGJEN SÅ HARDT DU TØR!!!!!!!!!!! (alle vinduer og dører igjen selvfølgelig)
3: - Lufttrykket i bilen løsner skyvedøra
Sånn gjør ihvertfall jeg det

Og det funker!
Har selv brukt denne på kundebiler, og det første du gjør etterpå er å mette alle dørpakningene med silikon.
De vanlige silikonstiftene er normalt bare dill(for milde greier) og ren silikonspray er best, men den er samtidig sløseri brukt som spray.
Sprøyt på en klut og dra over pakningene gjentatte ganger til du ser at gummien er mettet.
Stoffet vil suges raskt inn til i begynne med, og det vil bli en blank overflate når "nok er nok".
Og dørlåser(ikke minst den glemte saken bakerst på selve skyvedøra) kan med fordel dynkes med grafittolje àla 5-56 eller WD40. Det fortrenger fukt og er Gud sin egen venn i kulda.
Og hvis folk er så gal at de absolutt MÅ vaske i kulda, så gjør for all del følgende:
Før vask:
1-dynk dørlåser og nøkkelhull med grafittolje àla 5-56 eller WD40
2- Legg DUCT-tape/MacGyver-tape/Sølvtape/Rapetape over alt som ligner nøkkelhull.
Dette tar deg 2 minutter, men kan spare deg for timer.
Etter vask:
-tørk godt av dørpakninger og "peis på" med silikon etter oppskrifta over
Jeg har brukt denne oppskrifta på både leiebiler og drosjer i rundt -30 og det fungerer.
Men tro ikke du kan ta snarveier.
Jeg hoppa over/"glemte" et punkt(ny silikon på pakningene), og eieren av drosja slet hardt med å komme seg inn i vogna morgenen etter jeg hadde vaska bilen.
Da var det -28 og det hadde vært en veldig travel morgen.

Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 02 Jan 2010, 08:54
by Rudeboy
Vegards oppskrift funker.
Eneste aber jeg ser er at gaffa setter igjen limrester men det går jo fint vekk med samma WD-40 så er det problemet løst.
Etter å ha jobba 2.5 år fast i Østerdalen og hatt standkvarter der i 4.5 år før det er det etpar erfaringer også jeg har gjort meg, så lenge man ikke ignorerer behovet for silikon på listene/pakningene når høsten er på hell så kommer man "i mål" og unngår fastfrossede dører.
Å nappe ei topp-/sidehengsla dør det man makter, kan medføre at pakning eller list løsner. Da kan det bli dyrere enn hva en stk silikon- eller WD-40 koster...
mvh,
Yngve S
Re: hvordan få opp skyvedør?
Posted: 02 Jan 2010, 16:10
by øverbø
hey, problemet nesten i boks, tok av dør trekket og så att problemet var den mekanismen til håndtaket når jeg prøvde og opne så gikk ikke staget til låse kassa, var en slags stopper som ikke gikk ned og staget ikke kom forbi, litt dumt skrivd kanskje men var i vertfall sånn,så får ta en tur til noen delebiler her i bygda og hente den opne kassa. men gadd ikke ut med spaden idag når det er 15 minus ute;)
men vanskelig og få ut gir kassa på syncro? pedalen til cluthen tar helt inne så må vel bytte ut løser lager og clutcen, heller selge hele bilen, hehe, har jo gått 410 000 men akkurat eu ok, 1995 moddel lang 8 seter.