Page 1 of 1
Colant temperature sensor defect
Posted: 03 Jul 2010, 23:33
by hkallestad
Tok en diagnose på min t4 og den viser feilkode på temperatursensor for kjølevannet.
Når jeg logger realtime med vag-com ser jeg at temperatur sensoren hopper av og til ned på minus grader og så tilbake til normalt. Når den viser feil øker turtallet på tomgang litt og så går det ned til normalt når den viser riktig temperatur.
Kan dette påvirke ytelsen på motoren tro?
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 01:33
by Rikskringkastingen
Det vil jeg tro. Jeg vet ikke nøyaktig hvilke parametre i motorstyreenheten som blir påvirket av temperatursensoren, men det skulle ikke forundre meg om innsprøytingstidspunktet endres avhengig av motortemperatur. Glødetida er avhengig av motortemperaturen. Men jeg vet ikke om den kobler inn ettergløding igjen hvis temperaturen plutselig blir veldig lav. Hvis motoren gløder mye lenger enn nødvendig så kan det nok påvirke levetida på glødepluggene.
Feilen ligger sannsynligvis i selve sensoren. Den koster ikke mange hundrelappene, og er forholdsvis enkel å skifte.
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 11:32
by Haribo82
Hvor ligger denne sensoren på motoren. Har denne feilen jeg oxo. Glødelampen lever sitt eget liv. Etter at denne feilen dukket opp. Noen ganger gløder den normalt mens andre ganger lenge.
Hadde vært kjempefint med bilde.
Jeg kjører en t4b 2.5 tdi.
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 17:00
by hkallestad
Min gløder også i hytt og pine, når den gløder i all evighet starter den med et godt bromm. Er også takknemlig på tips på hvor sensoren ligger.
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 17:58
by Torle
Her på bildet, nummer 14:
av med kontakt, ut med låse-klips trekk ut giver, dytt inn ny!
Noe trangt men det går!

Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 22:17
by Haribo82
Da var det den jeg trodde det var.
Er dette lager vare hos møller?
Men takk for at du oppklarte dette.
Fint og oversiktlig innlegg.
Siden du har tilgang på tegninger og sånt.
Intake manifold pressure sensor...........????????
Er det den sensoren som er koblet på intercooleren på høyre side?
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 22:35
by Rikskringkastingen
Haribo82 wrote:Da var det den jeg trodde det var.
Er dette lager vare hos møller?
Ja.
Re: Colant temperature sensor defect
Posted: 04 Jul 2010, 23:09
by hkallestad
Har en liten teori om at bilen min er litt sprekere når tempsensoren gir feile verdier, det føles iallefall slik til tider. Kan vel stemme det at ECU'en ordrer mere diesel når den tror at motoren er kald??