Page 1 of 1
Girkassehavari
Posted: 29 Sep 2010, 19:23
by hypomac
Var ute å kjørte med eit lite lass ved på hengeren idag.I eit full stopp kryss merka eg at girspaken vart svært treg,fikk den såvidt i 1. Kjørte 5 min.til,men då eg gav gass på 2.gir kom det eit "smokk" og ein slags "svisj" eg eg mista all trekkraft.Bilen gikk ikkje i gir med cluthen inne(eller ute).Laga skrapelydar.Dette var i ein bakke,så eg slapp meg bak og ut i grøfta og ringte NAF. Fekk henta hengaren med pajeroen. Og bilen til verksted i løpet av kvelden. Men så til spørsmålet: Kor mykje tar verksted omtrent for å bytte ein manuell girkasse på ein caravelle? erfaringar?
Re: Girkassehavari
Posted: 29 Sep 2010, 20:45
by Indian
En automat koster rundt 50,000......tror det kan ligge på rundt 40,000. Hvorfor ikke få noen til å overhale kassen eller kjøpe ombygd kasse fra Star i Nederland?
Re: Girkassehavari
Posted: 29 Sep 2010, 21:21
by hypomac
Ny kasse er nok ikkje aktuellt. Kjøper brukt kasse enten på høgger,eller ein delebil. Det er prisen på sjølve byttejobben på verkstedet eg lurer på.
Re: Girkassehavari
Posted: 29 Sep 2010, 21:27
by Thelax
Hei.
Vet ikke årsmodell på din bil, men sjekka på Autodata jeg har, å på Caravelle 2,5 TDI 95-03 er ca 5 timers jobb å bytte girkassa, så er det bare å regne ut. Ligger vel på rundt tusenlappen per time på de fleste verkstedene nå for tia..
Re: Girkassehavari
Posted: 29 Sep 2010, 22:18
by hypomac
Takk for info! Då har eg noko å gå ut ifra når eg ringer pris ifra verkstaden imorgon. Min bil er ifra 98 iallefall.
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 01:57
by storbonden
Tar 3000 for en sånn jobb jeg

Da med bytte av klutch også.
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 02:30
by Indian
hypomac wrote:Ny kasse er nok ikkje aktuellt. Kjøper brukt kasse enten på høgger,eller ein delebil. Det er prisen på sjølve byttejobben på verkstedet eg lurer på.
5600 kroner hos Møller for en automatkasse ut og inn....
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 10:21
by hypomac
3000,- høyres passelig ut

synd du bur 4-5 timer fra meg. Fått tak i ein AFK kasse fra 98 kjørt 267K til 5000,- har reservert for å sjekke om den passer i bilen min. Veit ikkje om det er verdt å overhale den eg kjøper så lenge totalkostnad for kasse og skifte ser ut til å havne rundt 10 000,-
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 11:43
by hypomac
Har fått litt priser på girkasseskifte. Møller i haugesund tar 7000,-
Utjoe auto på Stord tar 5500,-(ink.ny olje) Prisar ink.mva.
Fylkesnes bil 8500-9500,-
Bilen min har AFK kasse kunne Møller bekrefte.
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 12:40
by hunter
hypomac wrote:Har fått litt priser på girkasseskifte. Møller i haugesund tar 7000,-
Utjoe auto på Stord tar 5500,-(ink.ny olje) Prisar ink.mva.
Bilen min har AFK kasse kunne Møller bekrefte.
Sjekk med Aksdal bil i Aksdal. Det er erfarne VW-folk og har vel nesten halv timepris i forhold til Møller Haugesund.
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 19:37
by highline 2001
Hei
Du er sikker på at det er gearkassa og ikke clutchen da?
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 20:25
by hypomac
Nei,ikkje 100% sikker,men ganske nærme. Gearspaken har blitt ordentlig treg eit par ganger før òg. Dette har vore når eg har dratt tungt hengerlass.(men ikkje kvar gang eg har dratt henger) Den var treg og rar rett før den havarerte igår. Magefølesen sa gearkasse når det skjedde. Mekanikeren på Fylkesnesbil var enig. Reknar med han prøvde å kjøre litt.(Bilen står der no)
Har gått litt fort i svingane idag.. har henta gearkasse på Karmøy,kjøpt ny clutch og utløyserlager på Meca Haugesund,bestillt girkasse skifting på Fylkesnes bil (Dyreste plassen 8500-9500,-),nærme heima er det,godt rykte har dei og ganske raske.)Utbjoe auto kunne ikkje gjere jobben før om 14 dagar. Har fått litt kalde føtter for girkassen einaste(den nye) på grunn av den lange kjørelengda 260K. Dei,(Olas bil AS) gir 3 mnd. garanti men beheld 20% av pengane eg har betalt for gearkassen om eg leverer den tilbake i garantitida("returgebyr")...såg ikkje den vesle skrifta før eg var på veg heim att..Satsar på at den held lenge...

Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 21:45
by highline 2001
Hei
Tror ikke du trenger å bekymre deg for den nye gearkassa, mi er kjørt 316000 og er god som gull den. Men fikk fult clutchavari på en transit campingbil nå i høst. Den laga så stygge lyder at det ikke var sant (kun 5 gear). Var sikker på at hele gearkassa var røket, men da ny gearkasse var annkommet og den gamle demontert, så var det clutchen som var fullstendig utslitt. Denne bilen er kun kjørt 81000 km. Så "sprengt" clutch kan lage mye rare lyder da. Tror jeg ville satt en knapp på at det er clutchen som røk, og forhåpentlig ikke gearkassa.
Re: Girkassehavari
Posted: 30 Sep 2010, 21:50
by hypomac
Ja,ikkje umulig at det berre er clutchen. Det har vore vibrasjon ifra svinghjulet så lenge eg har hatt den faktisk kom eg på nå òg...( ved lavt turtall og stort pådrag) Har isåfall girkasse til salgs

Re: Girkassehavari
Posted: 01 Oct 2010, 09:09
by highline 2001
Ja det er vel lov å håpe på det da. Trenger ikke altid å være det verste. Hadde i vertfall ville demontere clutchen først, for så å vurdere om det er den eller gearkassa. Men når du sier at det har vært vibrasjoner lenge, så kan det jo godt hende at gearkassa har "rista sunn" da
Re: Girkassehavari
Posted: 01 Oct 2010, 09:39
by Neergård
Ettersom du har kjent treghet i girspaka også ved tidligere anledninger støtter jeg magefølelsa di om at det er girkassa.
ser ingen sammenheng mellom slitt/gåen clutch og rar girstang - hadde det derimot kun vært ulyder så

Men forøvrig er det jo smart å i det minste sjekke clutchen når alt er blottlagt
Lykke til!
Re: Girkassehavari
Posted: 01 Oct 2010, 21:16
by hypomac
Mange takk

Re: Girkassehavari
Posted: 08 Oct 2010, 18:27
by hypomac
Har fått bilen fra verksted. Kom på den nette sum av 11052,- Ink.Litt bremsevæske,gearolje og ny slange til slavesylinder.Den gammle var "klemmt" sa han på Fylkesnes.Veit ikkje om det var den slangen eller noko anna som gjer det, men Clutchpedalen er fjørlett no. Heilt topp!