Page 1 of 1
Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 31 Jul 2011, 11:37
by Koma
Viftehuset er blitt knust (har vel vært litt overmodig ifm parkering i veikanter på ferietur, hullet er ca 2x5cm) og det lekker små mengder kjøleveske herfra. Etterfyllt ca 1 liter /800 km siste par ukene.
Da jeg ikke er speielt bil-kyndig er det et par småting jeg har prøvd å søke opp her og få svar på før jeg hiver meg rundt og gjør noe galt:
- Vannslangene som går inn til varmeren, må de har sirkulasjon? Eller kan jeg stenge av de når jeg tar av varmeren slik at bilen er kjørbar mens jeg leter opp bytte-varmer/reparer den gamle? Dumt å stenge av de om det stopper hele kjøle-systemet ;p
- Er det noen som har prøvd T4 2,4D varmeren? Den ser veldig lik ut utvendig ved første øyekast.
Hadde satt stor pris på noen innspill før jeg trår til her. På forhånd takk.
Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 31 Jul 2011, 12:42
by Rudeboy
Dersom detta er såpass likt at det kan sammenlignes 2.4d - dvs AAB-motorens kjølesystem bakover, så kan det la seg gjøre å "kortslutte" eller forkorte kjøleanlegget ved å sette på et "U"-stykke på lengre fram, der disse slangene bakover starter og ender i motorrommet.
Du vil da ha kobla ut tilførselen av kjølevæske bakover og kan kjøre med lekk kjølesystem ved det bakre varmeapparatet fordi det ikke er i bruk og lekasjen ikke er påkobla kjølesystemet lengre.
Finn en rørlegger og dra ham med ut under bilen så han ser hva du skal ha tak i
Om detta er bolt on på din bil, kan du jo da reparere skaden bak om lenge

Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 31 Jul 2011, 13:10
by Koma
Takk Rudeboy
Da var mine antagelser og gjetninger riktige. Jeg tror det er enklere å sette på U-stykket der slangene går inn på varmeren, eller noen desimeter lenger fram der slangene går inn på rørene fra motor-romet.
Får se hve jeg finner av slangeklemmer og slange biter og se om det holder til å lappe sammen sløyfa

Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 31 Jul 2011, 13:13
by Rudeboy
I følge det danske Caravelle.dk så skal det også la seg gjøre å montere kran, slik at man stenger av det bakre varmeapparatet midlertidig - noe som da innebærer at man ikke fører oppvarmet retur-kjølevæske fra motoren dit men istedet fører det hurtigere til radiatoren for ny nedkjøling lengre fram i kjølesystemet.
På det vis skal det la seg gjøre å kunne bruke det bakre varmeapparatet som kjølevifte for bilens kupé.
Men igjen, dette er jo bare såfremt AAB-motorens system som jeg kjenner via Tyskerbrakka kan sammenlignes i så stor grad som din 2.5TDi

Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 30 Aug 2011, 20:41
by Koma
Må gjenopplive denne tråden litt, da jeg nå har vært å pella et varmeanlegg fra en 2.4D som skal skrotes.
Viftehuset og og hele sulamitten under der er NESTEN identisk med det som var gått i stykker. Nesten...
På det jeg tok av den gamle 2.4'n er det 1 tilkoblings kabel med strøm. 2-pola kontakt.
På det som var gått i stykker på 2.5tdi'n er det 2 kabler/kontakter. Den ene, samme 2-pola som på 2.4'n, og en 3-pola som går til et lokk som ikke var på viftehuset til 2.4'n. Når jeg skrudde av dette lokket fant jeg ikke mye fornuftig. Ser ut som en svææær motstand.
Hvorfor er ikke denne på det gamle aparatet fra 2.4D'n? Er denne motstanden nødvendig for å få det til å funke på 2.5tdi'n, eller kan jeg isolere/klippe denne kontakten og bruke bare den 2-pola kontakten som gir strøm til vifta? (Noe som tydeligvis funker på den gamle 2.4D'n) Eller må jeg mekke til noe så denne motstanden blir tilkobla?
Alle råd og viten mottas med stor takk her!
Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 02 Oct 2011, 13:23
by Koma
Nå har jeg fått satt inn bytte-vifte-huset.
Begrenset suksess desverre. Vifta funker bare på full guffe. På trinn 2 eller 1 er det dødt.
Dette gjelder for både nye og gamle vifta.
Multimetret viser at jeg får ca 12V til vifta på trinn 3, ca 8V på trinn 2 og ca 6V på trinn 1.
Noen hjelpsome sjeler som kan hinte til hva som feiler nå?
Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 02 Oct 2011, 17:19
by Digger
Hadde samme feil på vifta foran tidligere i høst. virka kun på trinn 4.
Skifta da formotstand. Vifta ok etter skifte.
Om det er samme feil hos deg vites ikke, men prøv et skifte? Hvor den er plassert må andre her inne svare deg på
Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 03 Oct 2011, 15:36
by Koma
Takker for svar
Nå er det den midtre vifta jeg plages med, ikke den forran. Men jeg har motstand, og det virker som den funker. Spenninga den gir ut til vifta ser hvertfall vettug ut. (Se tidligere post)
Men jeg kan se om jeg finner et vrak et sted jeg kan plyndre for motstand, så jeg får testet.
Re: Feil med midtre varmeaparat, T4 2,5TDI -1996
Posted: 04 Oct 2011, 00:40
by Rikskringkastingen
Har du målt spenningene med vifta tilkoblet, eller bare på ledningen uten belastning? Hvis motoren går når du måler 12 volt, men ikke når du måler 8 volt med vifta tilkoblet, så tyder vel kanskje det på at vifta går for tregt rundt.