Page 1 of 1

trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 29 Oct 2011, 17:32
by Øystein
En kamerat importerte en bmw fra tyskland, skal bytte over motor gir og drivverk fra en norsk av samme type og vips, etter en tur på biltilsynet så blirden tyske bilen norsk og får de samme skiltene som den norske han tar delene fra. Et såkalt karosseribytte på bil med bærende karosseri. - bytte en og beholde 3 av de 4 - karosseri, motor, gear diff - etterpå bytter han tilbake til de tyske delene og registrerer det.

Mulig å gjøre dette med min 85 mod t3 (jx) og en veteran for å spare avgifter og forsikring i et par-tre år?

Det er jo ikke bærende karosseri, men kanskje reglene litt annerledes da? -noen som vet?

Re: trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 29 Oct 2011, 20:04
by Der Postmeister
det er forsåvidt et bærende karosseri; de har ikke løs ramme.

Slik hokus pokus bør du ta med rette myndigheter, men hvis dette stemmer så kan jeg ikke se noen forskjell på enn BMW og en T3 bortsett fra det rent visuelle.

Re: trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 30 Oct 2011, 16:30
by Livar
Skal det være verdt jobben bør man vel finne en skikkelig sliten nors veteran, for så å finne en grom tysk bil som kan overta identiteten til den norske

Re: trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 30 Oct 2011, 18:21
by Tur-Bo
For det første må en søknad til biltilsynet om karosseribytte begrunnes i at det karosseriet som du har er så rustent eller skadet at det ikke kan reddes. Dvs at en normalt rusten t3 ikke vil være skadet nok til at de vil godkjenne noe sånt.
Dessuten er jo faktisk ikke tyske t3 er billigere enn de norske, tror sant å si ikke at det er bryet verdt.

Re: trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 30 Oct 2011, 21:26
by Øystein
Der Postmeister wrote:det er forsåvidt et bærende karosseri; de har ikke løs ramme.

Slik hokus pokus bør du ta med rette myndigheter, men hvis dette stemmer så kan jeg ikke se noen forskjell på enn BMW og en T3 bortsett fra det rent visuelle.
ja visst har den det! er det mulig! makan til surring:P

Ellers har jeg jo allerede det fine karosseriet. -mangler bare en billig veteran. Om noen snubler over en hører jeg gjerne om det!

Re: trylle 85 mod om til veteran - "karosseribytte"?

Posted: 01 Nov 2011, 00:48
by Rikskringkastingen
Eeh?? 85-modell? Da har du vel tre årsavgifter igjen før den er veteran. Gidder du virkelig å gjøre en sånn jobb for de småpengene? Vannboxeren kom vel ikke før på årsmodell '83. Hvis du skal bruke karosseriet ditt til karrosseribytte på en '80, '81 eller '82, så må du vel bruke alt bortsett fra karosseriet fra en bil med sugediesel eller luftboxer. Det er faktisk ikke helt 100% sikkert at det blir godkjent, siden karrosseriene ikke er helt identiske. Og eventuelt må du få godkjent en motorombygging til vannboxer etterpå, hvis du egentlig vil ha den bilen du allerede har. Hvis din bil er registrert som campingbil, og veteranbilen du skal søke karosseribytte på er registrert i en annen kjøretøygruppe, så får du nok ikke registrert den som camper etterpå. Du vil uansett ende opp med en bastard. Vær oppmerksom på at en slik veteranbil vil være mindre interessant for samlere enn en fin originalbil med "matching numbers".