Page 1 of 2
Ny eber
Posted: 22 Nov 2011, 21:21
by Tommy76
Hei
Blir kanskje litt mange tråder med eber kanskje,men jeg sliter litt jeg også.Min eber er helt død,noen tips?Kan den være tenneren som har kvelda?
Ringte Meca idag for pris på ny eber og de nevnte et sted mellom 6-8tusen,men har sett noen her inne har fått tak for rundt 4500,lurte bare på hvor?
Takker for alle svar og ei kjempebra forumside dette her.
Tommy
Re: Ny eber
Posted: 22 Nov 2011, 23:37
by jo--and
Hei og velkommen til forumet.
Den skal ikke starte før det er under 5 grader i luften. Er en tempføler under høyre forskjerm. Kan jo prøve å sette inn en liten flatsikring der istedenfor tempføler. Da tvangskjøres den.
Ellers kan du gjerne prøve om det er glødepluggen som skaper tull. Hvis ikke er det vel like greit å bytte hele varmeren. Hvis bytte, er det kjekt å sette inn en på 5 kw isteden.
Søke på eber, så får du bøttevis med tråder om det.
Ebay er vel gjerne det billigste stedet.
Re: Ny eber
Posted: 22 Nov 2011, 23:50
by Tommy76
Hei
Da skal jeg ta en titt på det,har akkurat kjøpt bilen og akkurat nå står bilen på lakkering for og friske opp lakken på kanaler og litt småtteri.
Eberfyreren på bilen min er koplet opp på vanelig bryter for og tvangskjøres,mulig hindre soting kanskje er vel grunnen til det tror jeg.
Men skal sjekke litt når bilen er ferdig,kan jo faktisk bare være en sikring for alt jeg veit.
Men takker for alle innspill her,er litt fersk når det gjelder caravelle så litt stalltips fra dere er greit og ha i ryggen.
Re: Ny eber
Posted: 23 Nov 2011, 01:22
by stste
Jeg kjøpte vår nye av denne karen. Kjapp levering i oppkrav 4700
http://www.finn.no/finn/torget/tilsalgs ... e=31113582
Ta en diagnose på møller eller anner eber/bosch verksted først. Sikringen sitter i den nederste sikringsrekka. Plassnr står i instruksjonsboka.
Enkel å bytte. Lufteskruen til vannet er på det ene røret inn i kupeen bak intercooleren:)
Re: Ny eber
Posted: 23 Nov 2011, 22:46
by Tommy76
Knallbra

,da har jeg litt og finne på til helga,får igjen bilen imorgen tenker jeg fra lakkeringa,så da blir det feilsøk neste.
Re: Ny eber
Posted: 24 Nov 2011, 22:36
by Rikskringkastingen
Tommy76 wrote:
Eberfyreren på bilen min er koplet opp på vanelig bryter for og tvangskjøres,mulig hindre soting kanskje er vel grunnen til det tror jeg.
Er du sikker på at den bryteren er for å tvangskjøre varmeren? Det ble ettermontert bryter på mange T4 da de var nye. Disse bryterne er vanligvis koblet i serie med termobryteren bak støtfangeren, og brukes til å koble ut varmeren på korte turer. Dette er for at ikke varmeren skal starte, og så stoppe igjen før den får brent seg skikkelig rein. Da soter den igjen. Hvis bryteren er koblet i serie på denne måten, så starter uansett ikke varmeren når det er mer en 5 plussgrader ute.
Re: Ny eber
Posted: 24 Nov 2011, 23:54
by stste
En eventuell bryter må vel slutte kretsen for å tvangskjøre den. Kobles den i serie, kobler den ut.
Min kunnskap sier i hvertfall det.
Re: Ny eber
Posted: 25 Nov 2011, 01:45
by Rikskringkastingen
Nettopp. Og de fleste slike brytere ble nok montert for å koble ut brenneren på småturer.
Re: Ny eber
Posted: 25 Nov 2011, 19:13
by stste
Den ideelle bryteren er vel en 3 veis. Av/auto/på.
Hadde jeg ikke hatt uret, ville jeg satt på en 3 veis.
Re: Ny eber
Posted: 10 Dec 2011, 23:40
by hypomac
Kanskje lovlig seint å kommentere menmen...Om du har ein av/på bryter i serie med temp føler så har du vel av/auto/på funksjon såvidt eg kan sjå..Auto funksjonen tar tempføler seg av når bryter står i on.
Re: Ny eber
Posted: 11 Dec 2011, 00:23
by stste
Da får du av/auto eller auto/på. Det må være 3 polet bryter for å kunne få av(ikke sluttet krets)/på(kortsluttet krets)/auto(kretsen går gjennom tempføler).
Jeg har innfelt ur og har fjernet tempføler. Da må jeg aktivt starte varmeren med knapp, tidsur eller fjernkontroll. Full kontroll:)
Re: Ny eber
Posted: 20 Dec 2011, 18:05
by Kristiankiss
Få tatt den diagnosen før du kjøper ny!! Når en prøvde kjøre diagnose så viste det seg at den ikkje fekk kontakt med eberen, og det var rett og slett bare at plusskabelen ikkje var liv i, fikk tjuvkobla litt og etter på funka eberen heilt perfekt:D Nydelig å slippe å kjøpe ny heile greiene!
Re: Ny eber
Posted: 22 Dec 2011, 10:33
by CarlOt2
Heisann. Den annonsen er visst slettet. Hvis du har navn & telefon til han som hadde FINN-annonsen, kan du da skrive det her ?
Carl Otto
Re: Ny eber
Posted: 22 Dec 2011, 12:02
by jo--and
Tror han hadde flere annonser på Finn, og mener det var denne karen
http://www.finn.no/finn/torget/tilsalgs ... e=31555365
Re: Ny eber
Posted: 28 Dec 2011, 22:01
by stste
Det mener jeg også at det var.
Re: Ny eber
Posted: 29 Dec 2011, 00:19
by smrendal
jo--and wrote:
Ebay er vel gjerne det billigste stedet.
Hvordan er det med toll og slikt på slike ting?
Re: Ny eber
Posted: 29 Dec 2011, 08:55
by Rudeboy
Skal vel ikke være toll på bildeler priset under NOK 6.000,- inn til Norge men hjemmel for det leter jeg fremdeles etter...
-Jeg har så langt ikke fått toll på mitt tjafs som jeg har handlet inn over iBay men det kommer vel en dag...
EDIT - som Frode skriver så skal dette momses inn, så påse at utenlandsk moms trekkes fra prisen om det er firma du handler fra. Trur tysk/nederlands moms ligger på 19% og det er bare derfra jeg har shoppa så langt.
Re: Ny eber
Posted: 29 Dec 2011, 09:18
by Neergård
Alt av bildeler er tollfritt, kun mva.
mvh Frode Neergård
sent fra min HTC via Tapatalk
Re: Ny eber
Posted: 29 Dec 2011, 13:49
by Rikskringkastingen
Ikke toll, men mva som Neergård skriver. Mva-fritak for sendinger med verdi under 200 kroner. Hvis du tar med deg delene selv fra utlandet kommer du inn under taxfreekvota. Da kan du ta med deg varer for inntil 6000 kroner hvis du har vært ute av landet i mer enn 24 timer. Hvis du har vært ute av landet i mindre enn 24 timer kan du ta med deg varer for inntil 3000 kroner avgiftsfritt.
http://toll.no/templates_TAD/Subject.as ... anguage=no
http://toll.no/templates_TAD/Topic.aspx?id=220890
Re: Ny eber
Posted: 30 Dec 2011, 22:43
by jostein
Moflata smie i skien forhandler nye Eber, mye billigere enn Møller. Har kjøpt 5 kw oppgradert fra 3kw. Da må diesel pumpa gså byttes. Alle deler fikk jeg totalt for 6000kr. Vanlig 3kw koster rundt 4500 hos dem.
Re: Ny eber
Posted: 01 Jan 2012, 15:01
by therkildsen
Kristiankiss wrote:Få tatt den diagnosen før du kjøper ny!! Når en prøvde kjøre diagnose så viste det seg at den ikkje fekk kontakt med eberen, og det var rett og slett bare at plusskabelen ikkje var liv i, fikk tjuvkobla litt og etter på funka eberen heilt perfekt:D Nydelig å slippe å kjøpe ny heile greiene!
åsen tjuvkopla du?? noen opskrift på dette så jeg også kan prøve å se om jeg kan få liv i min kansje.
etter som jeg har skjønt så skal det være en eletrisk diesel pumpe til eberen skal den hvere mulig og høre?? er det noen måte og tjuv kopla den på???
Re: Ny eber
Posted: 03 Jan 2012, 20:11
by Rikskringkastingen
therkildsen wrote:
etter som jeg har skjønt så skal det være en eletrisk diesel pumpe til eberen skal den hvere mulig og høre?? er det noen måte og tjuv kopla den på???
Doseringspumpa er styrt direkte fra styreenheten i varmeren. Du må
ikke prøve å tjuvkoble den pumpa. Den er ikke laget for 12 Volt, og tåler vel ikke det så godt. Mulig du kan høre et svakt tikk fra pumpa når den får en puls fra varmeren, men det er nok ikke sånn at du hører den inni bilen. Dette er altså ikke ei pumpe som skal surre og gå når du setter igang varmeren.
Re: Ny eber
Posted: 03 Jan 2012, 20:58
by stste
Den sier bare tikk, tikk, tikk... Litt som ei høylydt klokke. Det er vanskelig å høre den hvis det er andre lyder eller hvis bilen går. Du kjenner at det dunker i den hvis du holder på den.
Re: Ny eber
Posted: 03 Jan 2012, 21:16
by Rikskringkastingen
Men hvis styreenheten i varmeren ikke registrerer flammedannelse, så kutter den nok ut pumpa ganske raskt. Ellers ville den pøst varmeren full av diesel.
Re: Ny eber
Posted: 23 Jan 2012, 01:11
by Tommy76
Da må jeg få takke for alle gode tips,virkelig bra og ha en side hvor en kan samles og dele tips og erfaringer med biler.
Feilen på bilen fant jeg idag,det var kabelbrudd på ene ledningen til fødepumpa,fiksa det og varmern funket så fint som bare det.
Tusen takk alle sammen