Page 1 of 1
Gul oljelampe lyser fast
Posted: 02 Jan 2014, 20:44
by bjonnes
Hei,
I dag har oljelampa begynt å lyse fast. Har forsøkt å finne ut litt rundt dette og har kommet frem til at det kan være et tre alternativer:
1. Oljenivået er for lavt (Nei - har sjekka)
2. Oljenivåsensoren er ødelagt (bare et problem hvis jeg ikke peiler olja jevnlig)
3. Oljenivåsensoren er tilsmusset og funker ikke - kan gjøres ren (det kan jeg også leve med om jeg peiler olja jevnlig)
Alle tre alternativene kan alle gi fast gult lys i oljelampa etter det jeg har funnet ut. Den kan også blinke gult, og det ser ut til å være en tydelig indikasjon på ødelagt sensor. Det gjør ikke min.
Spørsmålet som jeg gjerne skulle ha fått en sikker bekreftelse på er om fast gult lys kan indikere noe annet enn de tre punktene over. I så fall hva? Hvis det kun er de tre punktene ser jeg ingen problem med å bare kjøre med det sånn det er. Enig/uenig?
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 02 Jan 2014, 21:03
by Der Postmeister
Bytt olje. Jeg sliter med dette inniblandt og det er eneste som hjelper. Bruk castrol helst.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 02 Jan 2014, 21:09
by bjonnes
Takk for svar!
Oljen er ca 6 mnd og 8000km gammel, castrol, så jeg gjør nok det utpå våren hvis jeg ikke får andre faretruende tilbakemeldinger.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 02 Jan 2014, 22:14
by bjonnes
... tar gjerne svar på det over, men som et siste forsøk i kveld fylte jeg olje til max-merket på pinnen. Da forsvant lyset.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 08:30
by Neergård
Sensoren varsler ikke nødvendigvis om for lite olje når man når minimum på peilepinnen, det kan skje med mer olje på.
Fyll imidlertid opp til topp før man gjør noe mer, som du har erfart nå kan det være tilstrekkelig, og eneste "feil".
Sent from my iPhone using
Tapatalk 2
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 10:39
by Torbo
Eller at den literen, eller hva det ble, tynna ut (forbedret) den oljegørra som var der fra før, slik at det ble bedre gjennomstrømning? altså en midlertidig løsning. Oljeskift må nok til, tror jeg.
8000 km på olja er mer enn nok om bilen brukes til småkjøring. det er i alle fall min erfaring. Den gule oljelampa er vel varsel for lavt arbeidstrykk, mens den røde er for trykk på tomgang, eller lyser når trykket er under en kg - ca, 0.5 kg/cm2.
Jeg bytter hver 8000 km, og da er olja i ferd med å bli sirup, og svart som bek.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 12:10
by Neergård
Gul er for lavt nivå, ikke noe annet.
Om olja blir sirup må den skiftes ja. Min har gått på longlife i ca 20000 og den er like tynn, dog sort. Det skal den også være

Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 13:23
by Digger
Ikke for å stjele tråden...
Har hatt caravellen siden 2003. Service hos VAG de 5 første åra jeg hadde den. Bilen brukte olje fra max-merket til min-merket på pinnen i løpet av 10 000km.
Bilen ble eldre og jeg har tatt servicer/reparasjoner selv (unntatt regreima da). Har brukt Biltema`s 5-40 helsynt olje.
Skifter olje og filter for hver 10 000 km og har ALDRI etterfylt.
Skifta regreim for snart 14 000 km siden hos VAG og de fylte på Longlife Castrol.
Har nå brukt hele pinnen 2 ganger før 10 000 kjørte km. Altså har lampa for nivå lyst 2 ganger.
Tappa av LL oljen og gikk over til BT oljen igjen, har snart kjørt 4000 km Er ikke sunket en millimeter på peilepinnen.
Logisk forklaring på dette???
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 14:31
by #66
Til OP,
jeg har hørt at dårlig kontakt på panserbryter kan gjør at lampa lyser.
Har lest dette her på forumet så ikke skyt meg hvis feil.
Må se å få fikset min...tror sensoren er defekt.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 14:36
by highline 2001
Hei
Har longlife på 2 av vagprodukta mine. Har gått over til å skifte 1 gang i året, ca 15000, nettopp får at jeg synes 2 år/30000 km, er litt lenge. skodaen fikk jo virkelig smake den olja, da den etter 208000km, så takka oljepumpa får seg pgav koks, med fullt motorras som resultat.(pumpa takka får seg i 80kmt, med biltralle på) På de 208000 km/4 år var det kun kjørt longlife, med skifte på 30-60-90-120-150-180, altså 6 ganger i løpet av sitt "liv". Jeg kjører mye med både hestehenger og campingvogn på begge bilene, å skifter/tar service mellom mai/juni hvert år, uansett. Transporteren derimot, har og gått på longlife hele livet fram til jeg overtok, men den har jo aldri hatt last, tror det er det som har berget den.Kjører longlife elf olje på den enda, den bruker ikke mere enn ca 2 dl pr 15000, bilen er kjørt pr nå 367000. Kjørte innvendig motorrens på den, da begynte vakumpumpa å lage lyd, så den var nok kokset innvendig den og. Dessuten vil ikke jeg si at det oljebudsjettet som velter familieøkonomien i en familie, mener jeg så et regnestykke ca 2005, om at de berømte 2,5 v6 dieslene til Audi/vw/skoda hadde spart 16-1700 på olje, mens gjennomsnitsreprasjon var på 36000, så det var dyre penger spart. Får det om det aldri ble bevist at det var det som var skyld i dette, de skyldte vel på dårlig herding i fra underlevrandør. disse 2,5 i t5 slites vel og fort ut, etter det jeg skjønner.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 17:32
by Torbo
På min 91/92 - modell har jeg to ojletrykksbrytere, en for lavt og n for høyt (arbeidstrykk). Mulig den ene gir signal om trykket er for lavt. Om den også styrer den gule lampa er jeg usikker på, men jeg har i alle fall ikke nivåkontroll-lampe, så langt jeg kan se.?
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 18:16
by Der Postmeister
Du har steinalder-T4 og mangler mye, som bla føleren på bunnpanna som denne gule lampa får signal ifra...
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 18:21
by highline 2001
Hei
Er det ikke bare de med longlife som har denne gule lampa?
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 18:44
by Silvern
Sjekk panser bryter, den sitter idiotisk til på T4 slik at det renner vann inn i kontaktstykke slik at kabelskoene irrer vekk og gir 0/dårlig kontakt. Vært borti det på flere.
Sent from my iPad using
Tapatalk
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 03 Jan 2014, 19:23
by Neergård
Kun de med longlife som har denne nivåføleren ja.
Forbruk av olje er forskjellig mellom oljetyper, fabrikanter og varianter mellom hver fabrikant.
Skifte mellom fabrikanter har for min del alltid gitt forbruk.
Angående 2.5v6 så er ikke årsaken i bruk av LL, men herdinga i kammene. Med smidde kammer istedet for støpte har problemet uteblitt.
Når jeg tenker meg om har jeg vel etterfylt en flaske siden oljeskift på min egen, og det er veldig akseptabelt synes jeg, når km-stand er over 395'
Sent from my iPhone using
Tapatalk 2
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 04 Jan 2014, 11:54
by Torbo
Der Postmeister wrote:Du har steinalder-T4 og mangler mye, som bla føleren på bunnpanna som denne gule lampa får signal ifra...
Den har i alle fall ingen mangler eller feil som plager meg. Færre ting som kan gå i stykker, og det er en camper som kun har vært sommerkjørt i sitt tidligere liv. 0 rust, "0" oljeforbruk og sprek som en racerbil!
Ellers topp stand, men nye opphengskuler, drivakselmansjetteter, fantastiske bremser.
Truma varmeanlegg, skyvevindu på høyre side, osv.
Kan man forlange noe mer?
Så jeg har ingen steinalderklubbe i bilen, men en lang nøkkel til reimhjulet til motoren rett bak setene, om noen skurker skulle prøve seg på en inntrengning, eller på annen måte yppe seg.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 04 Jan 2014, 15:03
by Der Postmeister
Pointet er at din bil skiller seg ut fra de nyere modellene på mange måter og dermed kan ikke din bil sammenlignes direkte med de nyere og det er helt andre erfaringer med din gamle enn de nyere.
Håper ellers du slipper bruke "klubba" di bak setet på noen.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 04 Jan 2014, 15:58
by Torbo
Som gammel klubbformann er jeg vant med å slå. Men det kan jo være greit å stikke den ut av vinduet om noen forsøker å rane meg?
Jeg er blitt rana en gang for mye. Da jeg kjørte Route 66 i høst hadde jeg et balltre i bilen (Mustangen), men jeg traff bare hyggelige folk. Kun på et sted løp en mann inn for å hente noe "verktøy", kanskje med krutt i? (virket det som), mens dama skjelte oss ut, da vi tok noen bilder av en fin 60-talls campingvogn, av polert aluminium. Da var det bare å spinne avgårde.
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 04 Jan 2014, 20:13
by Digger
highline 2001 wrote:. disse 2,5 i t5 slites vel og fort ut, etter det jeg skjønner.
Har hørt at spesielt 105 hesteren har en dårlig motor. 130 og 178 hk motorene er det mindre feil på.
Hadde vært spennende å fått kjørt disse motorene med "seriøs" oljeskift-intervall. Regner med at de hadde vært vesentlig mer feilfrie vedr motor.
Har søkt på nettet for å finne dokumentasjon (utover at det er satt flere bokstaver og tall på oljekanna) på hva som har forbedret oljen de siste 10 åra. Jeg kan ikke finne noe...
Nå er jeg en stor motstander av longlife på dieselbiler. Har kjørt landbruksmaskiner som entrepenør siden 1983. Skulle tatt seg ut at vi hadde skifta olje hvert 3 år.
Skifter på traktorene før førsteslåtten og før 2 slåtten, deretter får de gå med samme oljen til mai neste år.
Konsistensen på oljen når mai kommer er som vann. Tynn og lite smøreevne etter 600-800 traktortimer. Burde vel skifta en gang til, men de går kun 40-80 timer fra september til mai
Nei!!! Longlife kokser igjen motor og fører til motorskader som koster dyrt. (er nå min mening da)
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 04 Jan 2014, 21:41
by Torbo
Digger wrote:highline 2001 wrote:. disse 2,5 i t5 slites vel og fort ut, etter det jeg skjønner.
Har hørt at spesielt 105 hesteren har en dårlig motor. 130 og 178 hk motorene er det mindre feil på.
Hadde vært spennende å fått kjørt disse motorene med "seriøs" oljeskift-intervall. Regner med at de hadde vært vesentlig mer feilfrie vedr motor.
Har søkt på nettet for å finne dokumentasjon (utover at det er satt flere bokstaver og tall på oljekanna) på hva som har forbedret oljen de siste 10 åra. Jeg kan ikke finne noe...
Nå er jeg en stor motstander av longlife på dieselbiler. Har kjørt landbruksmaskiner som entrepenør siden 1983. Skulle tatt seg ut at vi hadde skifta olje hvert 3 år.
Skifter på traktorene før førsteslåtten og før 2 slåtten, deretter får de gå med samme oljen til mai neste år.
Konsistensen på oljen når mai kommer er som vann. Tynn og lite smøreevne etter 600-800 traktortimer. Burde vel skifta en gang til, men de går kun 40-80 timer fra september til mai
Nei!!! Longlife kokser igjen motor og fører til motorskader som koster dyrt. (er nå min mening da)
Jeg har hørt noe av det samme i NAFs tekniske avdeling. Det er nok vanskelig å argumentere med bilimprtørene, med fabrikken i ryggen, men det er vel noen med norske forhold som reduserer skiftintervallene?
I tillegg til koksing, som nevnes over er det vel fare for igjengroing av veivhusventilasjonen. Men her er det vel oljekvaliteten kommer inn?
Har en mistanke på at det er lettere å sette på et navn (salgsargument) enn å endre spesifikasjonene. husker noen episoder fra 70-tallet, men heftige diskusjoner med Shell, da vi valgte bort det merket mot Castrol, som fungerte uten igjengrodd veivhusventilasjon.
VW er vel ikke den verste i så måte, men snakk med en som har kjørt mye med Ford f.eks.
(min statistikk er ikke holdbar, men nok til å skremme meg).....
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 05 Jan 2014, 03:29
by Neergård
Å betvile at oljen er utviklet, og istedet bare endret betegnelse synes jeg er drøyt.
Ta en samtale med en av de store leverandørene av olje om dere vil.
Det er ikke Castrol o.l. som lager oljen og standarden, det er bilfabrikanten som setter krav til oljen, og selskapene må komme med oljen. Dermed må oljen utvikles og endres. Det har også skjedd, samme hva enkelte ønsker å vite.
Å tviholde på tidligere oljeskiftintervall blir litt slik som forrige generasjoner har gjort, de måtte jo skifte olje pr 2500km, å få et intervall på 7500 og 10000 var jo helt horribelt. Akkurat det samme som vi hører nå i dag, på økning fra 10-15000 og opp til 30000 og mer.
Husk at det er ikke bare oljen som har blitt endret på disse årene. Konstruksjon av motor, med toleranser og nøyaktighet har blitt endret fortløpende.
Jeg sier ikke det er mot sin hensikt å skifte olje oftere, men om man velger en dårligere olje ser jeg ikke hensikten. Om man derimot bruker longlifeolje og skiftet en gang mellom intervallene så har man noe som kan motvirke uheldige virkninger av lange intervall.
Longlife strekker såklart grensene når man skal ha lengst mulig intervall, derfor er det viktig å huske at overskridelse av intervall vil kunne ha en mye større innvirkning på longlife enn på tradisjonelle intervall. Om man da i tillegg blander oljer fra flere fabrikanter ved etterfylling (blir nødvendigvis mer etterfylling på lengre intervall) så har man også en mulig årsak til uheldig oppførsel på oljen.
Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 05 Jan 2014, 14:10
by Indian
Hvor sitter denne panserbryteren og hvilken oppgave har den?
Re: Gul oljelampe lyser fast
Posted: 05 Jan 2014, 20:27
by Neergård
Sitter ved vannkassa på høyre side mener jeg.
Registrerer åpning av panser, gult varsel skal kobles ut når panser har vært åpna i de neste 10km, og vil således overstyre en i utgangspunktet situasjon for at lampa skal lyse.