Page 1 of 1

Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 16 May 2014, 07:40
by Drittsekken
Jeg har fått en rar dunke lyd i bilen (1995 2,4D AAB Syncro).

Første gangene jeg hørte lyden er for et par uker siden, i en ganske krapp høyre sving hvor man akselererer ut på en hovedvei. Da var den ganske svak. Hørtes da ut som om det kom bak ifra, og tenkte kanskje noe med driften på bakhjula.
Lyden hørtes ut som svak dunking i ca samme frekvens som når man hører et helikopter.

Etter som dagene har gått har det lyden blitt høyere og høyere. Nå hører jeg den også hvis jeg renner sakte (under ca 30 km/t), ikke hvis jeg gasser på (les bruker motoren til å dra bilene frem, ikke nødvendigvis akselererer). Lyden er uavhengig av om jeg bremser på gir eller trør inn kløtsjen. Lyden forsvinner når jeg bremser. Nå høres også lyden ut som at den kommer fra fremme i bilen og jeg synes den høres mer skrapete ut.

Hører ikke noe lyd når jeg kjører i fart over 30-40 km/t.

Jeg har ikke fått krøpet under og sjekket noe enda, var i går kveld at jeg vurderte det alvorlig nok, men var da på et "bergingsoppdrag" for en bil av et annet tysk merke. Syntes også at lyden var mye mindre på vei til jobb i morges.

Mine teorier er drivledd eller noe med mellomaksling (fester eller noe).

Noen som har andre teorier eller erfaringer?

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 16 May 2014, 10:29
by Renax
Hjulbolter, eller drivakselbolter...

Sent from my cheapchinaphone using Tapatalk

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 16 May 2014, 11:06
by Der Postmeister
Vil tippe drivledd etter beskrivelsen. Sjekk om mansjettene på den ene eller andre siden er åpen også.

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 19 May 2014, 11:27
by Drittsekken
10 poeng til Renax!

Men det viser seg at det er snakk om to forskjellige lyder. Ikke den ene som ble forverret.

Den alvorlige lyden som kom etter hvert var hjulboltene. Merkelig siden jeg jevlig sjekker dem pga at jeg har fått ødelagt felg og dekk venstre fremme tidligere (den feilen var tilstede når jeg kjøpte bilen). Nå var d på høyre side og mistenker at nåe har skjedd når jeg traff en fortauskant ut av en rundkjøring.

Den relativt lave "helikopterlyden" som kommer bakfra, i høyresvinger er fremdeles. Tenker å skifte olje på kardang og fikse litt på mansjetter. Se om d hjelper.

Sent from my HTC Desire X using Tapatalk

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 19 May 2014, 16:47
by Digger
Drittsekken wrote:.

Den relativt lave "helikopterlyden" som kommer bakfra, i høyresvinger

Sent from my HTC Desire X using Tapatalk
Her "lukter" det hjullager. En "rumle" lyd som blir sterkere eller svakere når du svinger.

Har faktisk hatt begge "utgavene" av symptom på hjullager bak på T4

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 27 May 2014, 10:34
by Drittsekken
Da har jeg identifisert problemet etter å ha ligget under bilen og rullet på hjula.
Lyden kommer ikke fra hjullager, men fra indre drivledd. Dette er jo også naturlig siden mansjetten var defekt.

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 27 May 2014, 12:47
by Der Postmeister
Der Postmeister wrote:Vil tippe drivledd etter beskrivelsen. Sjekk om mansjettene på den ene eller andre siden er åpen også.
Da ble det vel 10 poeng hit og da!! :D :D :D

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 27 May 2014, 13:00
by Drittsekken
Jadda, siden det dreide seg om to forskjellige ting så skal dere få 10 poeng begge to. :D

Re: Dunke lyd når jeg enten kjører i sving eller i lav fart

Posted: 27 May 2014, 13:19
by Der Postmeister
:D