Page 1 of 1

For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 08:20
by stigbhansen
Hei
I vinter kjøpte jeg en 2001 California T4. Den hadde alt da litt trøbbel med at batteriet tømte seg fort og kunne være vrien å starte. Jeg satt den rett i vinteropplag i en låve - uten poler på batteriet. I går skulle den ut - jeg satt på polene og den startet fint. Men - når jeg etter fem minutter parkerte den - startet den ikke igjen. Når jeg måler batteriet viser den ca 12,5 - har prøvd å lade og får den til drøyt 13 men bilen starter ikke og batteriet faller ned til drøyt 12 igjen.
Det er vel ting som tyder på at batteriet er dårlig - men i tillegg men jeg tror det er ganske nytt. En annen ting er at jeg tror batteriet er for lite - det stå 55 Ah på det og det er vel i underkant for en 2,5 tdi? Hva tror dere? Og helt til slutt - kan jeg prøve å starte den mens batteriladeren står koblet på batteriet og til strøm, eller kan det ødelegge noe?

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 09:26
by Rudeboy
Diesel burde ha mer enn 55Ah, det er vel det samme jeg engang hadde i en 1.3 Escort L som bensiner.

Har vel ikke hatt lavere enn 90Ah i T4'erne mine.

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 10:08
by Torle
Som Rudeboy skriver så er 55Ah battrei i en T4 lite, i boken til Sønnak http://sonnak.com/ får en opp SA1000 eller SB950, 100Ah eller 95Ah med startstrøm på 900Ah/800Ah mens et 55Ah batteri i samme merke har typisk 460Ah startstrøm.

Vær ops på at både startinnslag - starter - jording på batteri/motor og el del i tenningslåsen kan gi slike problemer som du her beskriver. Faller spenningen på batteriet under 9-10 volt under start forsøk så er batteriet trolig defekt. Startforsøk med lader tilkoblet er ikke å anbefale da lader trolig vil ryke eller sikring i lader hvis du har flaks.

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 10:12
by stste
Jeg har opplevd 95Ah som for lite også når det blir kaldt. Jeg har 110Ah på begge bilene (Banner batterier) 55Ah er for slappe bensinbiler.

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 10:17
by Drittsekken
Kan vel nevne at da jeg fikk problemer med utladet batteri i en 2,4D og fikk starthjelp fra 2 forskjellige bensinbiler var det null respons når jeg vridde om nøkkelen. Altså, hvis man har for lite batteri, kan man risikere at det ikke er reaksjon i startmotoren en gang.

Kan jo også være problem med startmotor eller bakstykket på tenningslåsen, men det mest sannsynlige i ditt tilfelle er nok batteriet.

Få tak i et større batteri så skal du nok se at det går bedre. Helst et som er større enn 80-90Ah.


Ellers er det lesestoff her:
http://vwbus.no/forum/viewtopic.php?f=5&t=43107
http://vwbus.no/forum/viewtopic.php?f=5&t=43141

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 10:21
by Drittsekken
stste wrote:Jeg har opplevd 95Ah som for lite også når det blir kaldt. Jeg har 110Ah på begge bilene (Banner batterier) 55Ah er for slappe bensinbiler.
Og jeg hadde ikke noe problemer med mitt 88Ah Biltema batteri flere år i Tromsø. Helt til bilen havarerte.

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 11:10
by Harald
Et blybatteri skal man unngå utlade mer enn 50%. Batteriet tar permanent skade av hver utladning ved f.eks. en strømtyv. Når et bilbatteri måler 12,5 V uten belastning er det allerede 50% utladet og skal lades.

Re: For lite batteri?

Posted: 11 Apr 2016, 23:09
by stigbhansen
Takk for hjelpen. Har satt inn et 100 Ah batt nå - da ble det orden på sakene.

Re: For lite batteri?

Posted: 12 Apr 2016, 01:00
by Bole
Var det NYTT fabrikkladet batteri bør du absolutt topplade dette før bruk.