Page 1 of 1
Sikring nr.15 "Motorelektronikk" / Glødeproblem?
Posted: 03 Jul 2006, 13:08
by solrikioo
Heisann. I går (søndag) etter treffet tok jeg og dama turen inn til Sverige for å shoppe litt. Etter en tur på Svinesund dro vi til Nordbysenteret. Etter en liten handlerunde dro vi igjen. Satte oss i bilen og kjørte av sted.
Men, vi kom bare 10! meter før hele bilen døde. Trillet nedover, og forsøket å trille igang på giret, uten hell.
Tidligere i vår har jeg sliti med at en 50A sikring i motorrommet har gått noen ganger. Tenkte at dette var tilfellet nå også, og ja, den hadde gått. Byttet den og prøvde på nytt. Like død.
Da la jeg merke til at glødelampa ikke lyste, sjekket sikringsboksen, og så da at nr. 15 en 10A sikring hadde gått.
Byttet denne, men i det jeg vrei om nøkkelen gikk den igjen. Prøvde med en 15A også, samme skjedde.
Så ringte vi etter hjelp, og jeg gikk inn og kjøpte flere sikringer, for å sette inn der jeg hadde tatt fra for å teste. Da jeg kom ut igjen testet jeg en gang til, og VROOOM, da startet den som ingen ting hadde skjedd.
Kjørte til Drammen, stoppa, Sande, stoppa, Jobba i natt, og alt har funket helt fint.
SÅ, noen som aner hva som kan ha skjedd. Tenkte å ha bilen inn på Opshal så de kan finne ut litt.
Info: 1996 Caravelle.
Motor: AAB, 2.4d Byttemotor. har gått 90,000 ca.
Posted: 03 Jul 2006, 19:37
by 112wboxer
sjekk kontakten under tenningslåsen
Posted: 03 Jul 2006, 23:18
by solrikioo
Hvilken kontakt?
Prøvde litt nå. Sikring nr. 15 har ikke gått i hele dag, Men den 50A'en som sitter i motorrommet går. Jeg kan starte bilen, når den er varm, uten den sikringen. Så den er vel til glødinga?

Flere innspill?
Posted: 03 Jul 2006, 23:21
by t21500
Er det den som ligger rett over batteriet/like ved batteriet, så er vel det sikringen til kjølevifta.... Var i allefall 50A som sto i der til meg (2 stk.)
Posted: 03 Jul 2006, 23:23
by solrikioo
Nesten.
Den du snakker om ligger over v.hovedlykt på min bil. Men den som går sitter på skjermveggen, ved + siden på batt.
Posted: 25 Jul 2006, 10:30
by StaaleB
Sikring 15 går til dieselventilen. Ettersom dieselmotoren ikke trenger strøm for å gå, må den stoppes ved å stenge drivstofftilførselen. Til det brukes elektrisk stoppventil som sitter på pumpa. Ledningen fram til denne kan med tiden bli utsatt for gnissing, slik at den kortslutter og stenger. At den startet igjen betyr bare at den ikke har stabil kontakt der den gnisser.
For å unngå fremtidige problemer er det vel best å legge opp ny ledning. Ventilen skal ha 12v når tenningsnøkkelen er i driftsposisjon og når starteren går.
Posted: 25 Jul 2006, 12:58
by solrikioo
Tror du har et poeng der.. Men, hvor sånn c. ligger den ledningen? Sånn at det blir litt enklere å finne den igjen.

Posted: 25 Jul 2006, 14:03
by StaaleB
solrikioo wrote:Tror du har et poeng der.. Men, hvor sånn c. ligger den ledningen? Sånn at det blir litt enklere å finne den igjen.

Den sitter i alle fall festet til selve ventilen, som sitter på dieselpumpa. Det er vel den eneste strømledningen som går til pumpa. Den kommer jo fra sikring nr 15, så den andre enden må jo være på baksida av sikringsboksen. Hvor den går i mellom vet jeg ikke, men jeg tror den går under på en slags måte. Men det er ikke noe poeng å dra ny ledning langs samme rute, ettersom det samme da kan skje på nytt. Prøv heller å legge ny tilførsel gjennom torpedoen og foran motoren. Se om du finner den gamle ledningen bak sikringsboksen, klipp den av og skjøt sammen med den nye.
På min bil la jeg opp egen ledning rett fra batteriet, men på en egen bryter. Ikke så elegant, men det var en nødreparasjon gjort langs veien i sin tid. Innen jeg kom hjem ble jeg så vant til å ha dieselventilen på egen bryter at jeg ikke har gjort noe med det siden. Kanskje på tide...

Posted: 26 Jul 2006, 21:08
by CarlOt2
er inne på samme problem jeg også nå....
http://www.vwbus.no/forum/viewtopic.php?t=7002
Mulig jeg også må legge en ny ledning til dieselpumpen..?
Carl Otto
Posted: 29 Jul 2006, 01:40
by CarlOt2
StaaleB wrote:
Den sitter i alle fall festet til selve ventilen, som sitter på dieselpumpa. Det er vel den eneste strømledningen som går til pumpa. Den kommer jo fra sikring nr 15, så den andre enden må jo være på baksida av sikringsboksen.
(...)
Jeg har sjekket en del av dette på min '98 Multivan med 2,5TDI de siste 2 dager. Hos meg går tilførselen til stoppventilen/dieselpumpen gjennom sikring #15 ja.
Men...etter det så går strømmen gjennom rele #109 før ledningen går ned til stoppventilen/dieselpumpen. (Lurer på om dette heter #110 på 2,4D motorene??)
Det er verd å sjekke ditt rele #110(/109) før du stresser med å legge ned en ny ledning

Jeg kjøpte et slikt #109 rele i dag og det kostet kun 156kr.
Carl Otto