2.5 tdi T5 startproblemer.

Caravelle/Multivan/Transporter 2004 - 2015
Post Reply
Erisiv
Posts: 9
Joined: 23 May 2013, 22:25
Car: T5 2004
Phone: 99402237

2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by Erisiv »

Må kinne fram diesel for å få start etter kjøretur.
Starter med enn gang etter, men ikke hvis man venter over natta.
Kommer diesel i motoroljen.
Har byttet høytrykkspumpen,men ingen forandring.
Motoroljen stiger etter 1000km

Noen forslag?
Har tenkt på dysetettninger eller sprekk i topp.
Der Postmeister
-
-
Posts: 12747
Joined: 31 Oct 2003, 17:22
Phone: 99454090
Location: Nesbyen, Hallingdal
Contact:

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by Der Postmeister »

Tipper du har vannpumpetrøbbel. Kontroller olje ved kald motor FØR du starter en morgen og sjekk nivået da.
Rune Andersen

-1988 112i Transporter
-2003 Vr6 Transporter
-2017 TDi Transporter

Image
Erisiv
Posts: 9
Joined: 23 May 2013, 22:25
Car: T5 2004
Phone: 99402237

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by Erisiv »

Det kommer ikke kjølevæske i motoren. Kun diesel.

Kan det være noe med vannpumpe fordi?
RogerP
Posts: 93
Joined: 18 Sep 2013, 22:07
Car: T5 Multivan 2,5 Tdi 131 hk
Phone: 41413360
Location: Sotra

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by RogerP »

Var/er det noe forskjell om du står med fronten opp eller ned?
stianwang
-
-
Posts: 125
Joined: 27 Jul 2011, 22:55
Car: Transporter T5
Phone: 91730074
Location: kvinnherad

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by stianwang »

pleie vel ikkje sprikke toppen men blir groper i toppen der dysa står pga lause dyser:-( dette er vist eit problem på desse motorene og da får du diesel i olja og den blir treigstartet. og av ein eller merklig grun pleier det og hjelpe det att dei står med fronten ned på treigstartinga, ,
erijohansen
Posts: 48
Joined: 03 Jan 2014, 10:29
Car: 06 T5 130 4Motion

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by erijohansen »

Det er helt riktig at det er problemer inni toppen i "seter" for pumpedyser. Min bil var tungstartet, spesielt i motbakke når den sto over natta, og det økte på med diesel i motoroljen.

Jeg kjøpte en brukt 06 mod.T5 130 TDI 4Motion i fjor høst pga. familieforøkelse, av Auto-1 AS i Drammen. (HURRA :D )
Jeg må jo også dele min erfaring og si at VW T5 har ikke imponert meg etter jeg kjøpte den, det dukker stadig opp nye feil, spesielt elektriske feil... :(

Jeg skulle smertelig få erfare at dette kjøpet var gjort hos en veldig useriøs forhandler.
Etter flere reklamasjoner hadde Auto-1 AS bilen inne til reparasjon 5 1/2 uke til sammen hos Bildeleksperten på Kongsberg.(Auto-1 brukte kun dette verkstedet og ingen andre, så jeg måtte levere bilen her) :?
Ikke vet jeg, men feilen med at bilen var tungstartet ble "liksom" reparert flere ganger. Når jeg hentet bilen etter hvert verkstedbesøk ble det sagt at bilen var i orden. :(
Denne prosessen med reklamasjoner gikk over 3 måneder og det endte meg at jeg selv ble nødt til å få reparert bilen hos et merkeverksted.
Konklusjon fra VW merkeverksted: Topplokket måtte skiftes pga. store krater/skader inni toppen i "seter" til pumpedyser, kammen var utslitt pga. dårlig smøring(diesel i motoroljen)- 60 000 kr med deler takk!
Denne jobben kunne jeg ha gjort selv siden jeg er bilmekaniker, men jeg var på sykehuset med kona og tok imot tvillinger når dette måtte gjøres.
Det virker som/er helt opplagt at selger unngikk å reparere denne feilen for spare seg for store kostnader. Når "garantien" var gått ut har han ikke svart på mine henvendelser på mail.
Saken er nå sendt til Forbrukerrådet.

Så jeg beklager alle T5 eiere, å måtte meddele at er bilen din tungstartet, spesielt i motbakke og det er diesel i motoroljen....ja da er det nok stor sannsynlighet at dette er årsaken :roll:
Dette problemet er nok kjent for VW selv om de ikke sier det, for dette kan man finne igjen på mange andre utenlandske forum også :(
Jeg skal dele flere av mine erfaringer om feil, men det er kanskje en egen tråd på forumet om det.
Der Postmeister
-
-
Posts: 12747
Joined: 31 Oct 2003, 17:22
Phone: 99454090
Location: Nesbyen, Hallingdal
Contact:

Re: 2.5 tdi T5 startproblemer.

Post by Der Postmeister »

Ingen egen tråd, men T5 har endel issues som stadig diskuteres....
Rune Andersen

-1988 112i Transporter
-2003 Vr6 Transporter
-2017 TDi Transporter

Image
Post Reply