Jeg vil også gi min stemme for 2.1 literen. Har hatt 2 biler med denne motoren, og den er god å kjøre. Man kan ta normale forbikjøringer, og er faktisk raskere enn endel sløve småbiler på veiene idag. Tenker da på feks Fiesta 1.4 og denslags.
Med 2.1 motoren blir dette en artig bil. Jeg har testet en med 1.6 uten turbo, og en med, og de blir skikkelige "motor-redskap" eller treg firmabil om du vil. Selv irrriterte jeg meg grenseløst over mangelen på motorkraft i bakker osv.
Av trim til 2.1 fåes det effektanlegg, laget av S&S header i USA. Det er også langt billigere enn et original anlegg dersom man trenger nytt. Man kan få vippearmer med 1:6 utveksling som tilsvarer en kamaksel med høyere løft, gir en pen effektøkning på alle turtall. Har også sett noen selge en "power-valve" uten at det gikk klart frem hva den gjorde for noe. Kanskje den justerer opp bensintrykket noe, det fungerer ihvertfall bra på de fleste biler. Utover dette finnes det også større cylindre/stempler man kan få montert slik at man får noe over 2.4 liter. Selges av Gowesty i usa.
Kjøp en coach, da får du med alt det du vil ha, originalhøyttalerne på min coach (4 stk) er ikke i verdensklasse, men bedre enn hva jeg er vant med som originalutsyr, og bedre enn man skulle tro. Dersom man ikke har penger å bruke på dette holder de lenge. Har man en cd spiller med brukbar forsterker (4x45) så duger dette lenge. Servostyring er standard, og gjør bilen veldig lett å lukeparkere. Faktisk er denne biltypen svært lett å lukeparkere da den ikke er særlig mye lengre enn en golf, og har hjulene ute i hvert hjørne.
Man får også litt respekt på veien pga størrelsen, så en T3 som kommer med bra fart rundt svingene får ofte fortrinnsrett i kryssene har jeg merket.
Min coach har gått 242 000 km, og motoren på den er like sprek som på den forrige jeg hadde med 90 000 km på telleren. Nå aner ikke jeg om den har vært reparert eller noe, ikke ifølge forige eier ihvertfall. KJører fra MB 220 disel taxier ihvertfall.
tilstad wrote:
Man får også litt respekt på veien pga størrelsen, så en T3 som kommer med bra fart rundt svingene får ofte fortrinnsrett i kryssene har jeg merket.
Fysjda, kjører du fort i en sving rett før et kryss ?
Har nå min caravelle nr4 (syncro nr3). Er bare kjempefornøyd med dem. Siste tilskudd er en 88 syncro 112hk som pr tiden er på verksted for å putte i ny gearkasse. tenkte bare å tilføye diskusjonen noen tanker rundt vanlig caravelle kontra syncro. Oki, det koster litt mer å kjøre med syncro, men ikke alverden. den står ikke fast medmindre du prøver hardt. Den ser bedre ut sikkerheten fikk jeg prøvd ut i forrige uke da jeg fikk en bil i sia. Det hadde blitt personskader i en vanlig caravelle :!: Fronten til en toyota når ikke opp til puta i baksetet, så det berget mine små håpefulle Heldigvis. Fikk beskjed fra min bedre halvdel at noen mindre bil er uaktuell så da ble det ny syncro da Greit å ha i bakhodet for oss som har småbarn
Idag prøvde jeg faktisk hardt å sette meg fast(hadde en kamerat etter med bil for sikkerhets skyld), jeg kostet til oppi en brøytekant på oppunder metern(visste at det ikke var noe skadelig i den først!), og buklanda godt oppi.. prøvde så revers, med sto like stille.. koblet så inn begge sperrene, satte'n i revers, og rygget rolig ut av fonden.. Har ett hjul litt bakkekontakt så er det alt som skal til! Jeg ser rett og slett ingen grunn til å kjøpe noen annen bil, dette er en ultimat bruksbil!
Hehe.. mangler sperre framme, men må si meg enig Var å slepte hjem en caravelle med røket drivknute her om dagen. Stikkord som bratt, glatt og trangt beskriver veien bra. Måtte ned på 1 gear i den værste kneika, men 1600 kg caravelle på slep var knapt noe utfordring for en gammel syncro Suveren bil (snart med alle girene på plass ) Anbefales på det varmeste
Men jeg vil fortsatt ha en coach da.. Men er det mye stress å få montert på coach skjørtene på en C eller CL?
Bare lurer... Den bilen jeg fant så veldig fint ut... Har ikke gått noe voldsomt langt heller.
Men min onkel har en Caravelle C/112/5tr. som jeg kan få om 1-2 år. Siden det er litt rtust i kanalene på den, og på karosseriet.. Aner ikke noe om hvor langt den har gått. Men den har ikke diff. heller..
Men jeg må nesten ha diff. sperre på hjulene.. Mine foreldre, også min bror har jo vanlige personbiler med fronthjulstrekk, uten diff.. Og det er noe onkli dritt å komme opp bratte steder/glatte steder..
Det er vel diffbrems av typen viskosekobling tenker jeg.. olje som størkner mellom plater når farten på platene er forskjellig.. vanlig 'sperre'effekt på disse er vel 20 til 30%.. nok til at bilen drar seg betydelig bedre frem! Escorten min ble ikke til å kjenne igjen på vinterføre når jeg byttet til kasse med brems..
Diffsperre: Mekanisk låsing av diffen, vanlig i fram og bakdiff på syncro.
Visko(se) kobling : perforerte/slissete plater som går i en spesiell silikonolje som "stivner" ved temperaturøkningen som oppstår ved hastighetsforskjell mellom platene. Brukes bla i overføringen til framakselen på syncro istedet for senterdiff.
Diffbrems: fjærbelastede clutcher inni diffen som sørger for at en del av kraften hele tiden overføres til det hjulet med best grep. Brukes i enkelte manuellgearede tohjulsdrevne t3.
Disse begrepene brukes i "hytt og pine" Feks har jo annenhver amcareier sperreaksling uten å ane hva det er. Svenskene er ennu verre, de sier at akslingen er "diffad" hva nu enn det betyr?
Glemte forresten en: Esabdiff. Oppkalt etter et kjent sveiseapparat og brukes for det meste på bilcrossbiler.
Så det er ikke 'Vischous LSD'(tøft navn på viskosekobling! så det på en 323GTX) i T3ene? da lærte jeg noe idag og! men det kalles vel diffbrems med viskose(evt. quaiffe diff) også? samme funksjon?
ja det er mange som surrer med disse diff greiene, når noen reklamerer med at bilen de selger har diff bak, så blir jeg ikke imponert akkurat
Hei!
Har nettop kjøpt en 90 modell t3 disel.
selgeren sa den hadde automatisk sperre, (det er ikke en syncro)
men på snøføre trekker den ikke på mere en et hjul!
1. Har jeg blitt lurt?
2. kan en sperre dø?
3. kan den ha tatt vinterferie?
4. hvis den er automatisk, må det da være en diffbrems det er snakk om?
5. hvis det er en brems/sperre der, er det noen god metode for å finne det ut?
6. hvis den har tatt vinterferie, er det noen metode for å sette i arbeid igjen?
{;-)
Totto
Om du vet at det er den orginale kassen som forsatt sitter i bilen kan du se etter et klistermerke like ovenfor clutch pedalen hvor girkasse koden står skrevet...eller du kan krype under bilen å lese av koden på kassen(se bilde på linken under)
Hei!
Takk for rask respons!
På klistremerket mitt står det AAS hvilket skulle bety 40% sperre.
(jeg tror jeg vil vente til det er litt mindere snø før jeg krabber under for å se om orginalkassa sitter der)
Sperra virker tydligvis ikke, for det ene hjulet står rolig når det andre spinne på is. Betyr 40 % sperre at den alltid er innkoblet med 40 %
Hvis ikke, hva er det da som aktivere sperra?
Noen tips for å "Vekke" den?
{;-)
Totto
det er vel da viskosebrems, som kort sagt er olje rundt lameller(koblet til hvert sitt hjul), som stivner når den beveges(forskjellig hjulhastighet).. den er forsåvidt aktiv hele tiden, men bremseeffekten varierer jo da..
Bror min hadde en med motsatt problem, den sperret helt så lenge han hadde pådrag. Dette førte til mye vibrasjoner og noe ekstra dekkslitasje. Ble anbefalt å bytte girolje. Kan jo være at det funker her også.
sklepp wrote:Er det mulig å ettermontere diff. på en coach? Evt. hva koster det av pris, utstyr og arbeid?
Bytte kassa. ca 3 timer jobb for to amatører...
Ser ut til å være langt mellom disse på bruktmarkedet, prøvde å få tak i til min men endte opp med standard femtrinns