T4a; Napper/rykker under kjøring.

Caravelle/Multivan/Transporter 1991-2003
Post Reply
Stian
-
-
Posts: 1924
Joined: 20 Oct 2004, 10:04
Car: 2004 Multivan
Location: 4353 Klepp st.

T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Stian »

Dette er jo et problem som er vanskelig å beskrive på nett uten at rette person faktisk kjører dråget og kjenner feilen, men jeg gjør et forsøk;

I noen mnd nå har bilen vært mer traktor enn personbil. Under gasspådrag og under normal kjøring kjennes det ut som hele bilen rykker/napper. Selv under kjøring til Tinn (etter 4-5timers kjøring) kunne jeg kjenne dette. Det som er litt rart er at alt lys i dashen/instrumenter "blinker" (blir vekselvis svak/normal) i takt med denne nappingen.

Nevnte dette for mitt faste verksted, men de har nå to x sagt de ikke finner noe :(

Rune2 nevnte motorfeste under treffet, noe som høres ganske fornuftig ut.

Noen andre forslag ?
Stian Korneliussen

2004 MULTIVAN HIGHLINE
camperwizard
-
-
Posts: 102
Joined: 16 Aug 2010, 16:43
Car: T4 2,5 tdi 1999
Phone: 94831217
Location: Nøtterøy

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by camperwizard »

Hei Stian
slik du beskriver dette problemet ville jeg gått over alle elektriske forbindelser fra batteri og inn til sikkringsboks, samt jordledning til motor/chassi.
det kan virke som at du har en eller flere vakkelkontakter siden dimming/spenningsfall visses i instrumentlys.
motorstyringen er ikke glad i ujevn spenning og motor vil naturlig få litt hikke hvis dette er tilfellet.

dette er bare et skudd i mørket, men det med dimming i instrumenter tyder på at ett eller annet forårsaker spenningfal.
TRANSPORTER 2WD 2,5 TDI 1999
Steinar Fredriksen
Stian
-
-
Posts: 1924
Joined: 20 Oct 2004, 10:04
Car: 2004 Multivan
Location: 4353 Klepp st.

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Stian »

takker for tips. Skal gå gjennom dette.
Stian Korneliussen

2004 MULTIVAN HIGHLINE
Rikskringkastingen
-
-
Posts: 2785
Joined: 29 Oct 2007, 23:17
Car: T3 Syncro
Location: Re / Vestfold

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Rikskringkastingen »

Jeg fikk en telefon fra en kar jeg kjenner en sein fredagskveld for ikke lenge siden. Han har en '95 eller tidlig '96 T4 med 2,4D. Han var på tur med bilen full av folk, og fikk ikke startet bilen. Han nevnte at noen av kontrollampene i instrumentet ikke virket, så jeg tenkte kanskje dette kunne ha sammenheng. Jeg ba ham om å slå hardt i dashbordet, og da startet bilen med en gang..

Jeg vil tro at dette hadde med startsperra å gjøre, men jeg er ikke helt sikker på hvordan dette henger sammen. Din bil har kanskje ikke startsperre, men kanskje du bør prøve å lodde over pinnene til samlekontakten på printplata i instrumentpanelet?
Henrik Engen

'91 Transporter Syncro halvpanel 1,6td, ex NRK
'86 Transporter Syncro pickup 1,9wbx
'88 Caravelle C Syncro 2,1
'88 Transporter 2WD pickup 2,1
'87 Caravelle C Syncro 2,5tdi
'83 Transporter D Eurec Cassandra
solrikioo
-
-
Posts: 2578
Joined: 19 Dec 2004, 21:48
Car: Skoda Octavia 2014
Location: Drammen
Contact:

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by solrikioo »

Jeg satt på med Stian nå i helga. Det nesten sånn hakking som kommer når man kjører i for høyt gir med lavt turtall.
Dette kom i vanlig normal hastighet med vanlig turtall.
Rikskringkastingen
-
-
Posts: 2785
Joined: 29 Oct 2007, 23:17
Car: T3 Syncro
Location: Re / Vestfold

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Rikskringkastingen »

Er fuskinga der hele tida, eller er det noe som kommer av og til? Slike feil kan være vanskelig å finne. Det med instrumentlyset er litt interressant. Det kan kanskje være en elektisk feil som forårsaker begge symptomene. Da ser jeg for meg at strømmen til stoppventilen på dieselpumpa kommer og går, eller får svakere spenning. Slik at ventilen kobler ut og inn, og motoren ikke får nok drivstoff. En annen mulighet er at spenningen til instrumentlyset pulserer på grunn av at motoren fusker / vibrerer. Kanskje det kan ha noe med dynamoen å gjøre, eller at vibrasjonene forplanter seg til et dårlig kontaktpunkt.
Henrik Engen

'91 Transporter Syncro halvpanel 1,6td, ex NRK
'86 Transporter Syncro pickup 1,9wbx
'88 Caravelle C Syncro 2,1
'88 Transporter 2WD pickup 2,1
'87 Caravelle C Syncro 2,5tdi
'83 Transporter D Eurec Cassandra
Stian
-
-
Posts: 1924
Joined: 20 Oct 2004, 10:04
Car: 2004 Multivan
Location: 4353 Klepp st.

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Stian »

hmmmm..... flere ting her som kan henge sammen rett og slett. Begynner bli litt utenfor min evne allerede. Jeg vil nok gå over elektronikken som foreslått først, så får jeg se om det hjelper.
Men hvor starter man? Batteriet?
Stian Korneliussen

2004 MULTIVAN HIGHLINE
Neergård
-
-
Posts: 5000
Joined: 17 Jul 2010, 01:46
Car: VW Caravelle 2000 comfortline 2.5tdi
Phone: 917 97 848
Location: Røra, Inderøy, Nord-Trøndelag

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Neergård »

Hei.
Jeg kan dele mine tanker omkring saken, håper det ikke villeder deg mer enn det hjelper da.

Her ville jeg gjort følgende:
- tatt en runde med loddebolt i instrumentpanelet for å sikre god kontakt der.
- koblet av batteriet, og sjekket at polsko med sine tilkoblinger er ok. Bruk gjerne kobberpasta i koblingene her.
- Sjekket jordkabel fra batteriet, at denne er i ok stand, med god kontakt i andre enden.
- Sjekket ladekabel fra dynamo til batteri, tilstand og kontakt i begge ender.
- Sjekket jordingskabel fra motor til chassi, tilstand og kontakt i begge ender
- sjekket strømkabel fra batteri og til sikringspanel, samt generell tilstand i sikringspanel++

- ellers kan el-del på tenningslås være felles nevner også
Frode Neergård

2000 VW Caravelle Comfortline2.5tdi - viewtopic.php?f=56&t=31428
NÅ TIL SALGS: viewtopic.php?f=9&t=39657
1994 Audi 100 2.5tdi ABT edt. (selges for rett sum!)
Even
-
-
Posts: 1434
Joined: 26 Feb 2007, 17:35
Phone: 95011694
Location: Håbet, Sandnes

Re: T4a; Napper/rykker under kjøring.

Post by Even »

Hadde rykking i min '93 mod 2.4d. Det kom spes ved turtall rund 1500'. Fikk justert dieselpumpa (timingen) og da ble det mye bedre.Ellers så er det jo en gammel bil med noen km,så flere faktorer kan det være.

Litt ujevn gange på motoren,som forsterkes av slitte motorefester,slitte foringer rundtom,slitte drivaksler++++

Hver enkelt del kan være så lite slitt at det ikke merkes,men sammen blir det nok til at det rykker.
Norsk natur er best sett gjennom frontruta på en lastebil.

For tiden uten VW buss, men....
Post Reply