Klikking i rele 18 etter start, hvorfor?

Caravelle/Multivan/Transporter 1991-2003
Post Reply
SvennoH
-
-
Posts: 138
Joined: 28 Aug 2010, 00:54
Car: T4 98 kombi 2,5 TDI
Phone: 41280935
Location: Costa Del Hebnes i Ryfylke

Klikking i rele 18 etter start, hvorfor?

Post by SvennoH »

Hei igjen!

På min nyanskaffede transporter klikker rele 18 etter start. I et par sekunder bare. Ka e rele 18 til? Hvorfor klikker det? Har det med lang glødetid å gjer? Caravellen gløder i maks 1 sekund sommer og 3 sekund vinter, starter alltid lett :D . Transporteren gløder min 7 sekund og må kinne 3-4 sekund før start... tips her? :?
Svein Ove

Er heldig eigar av:
T5 Transporter 4motion 130HK 2008 Ny arbeidsbil
T4 Transporter Syncro 2.4 95mod Arbeidsbil SOLGT
T4 Caravelle kombi(flyttet seter bak) 2,5 TDI 98 mod Familiebilen
Rikskringkastingen
-
-
Posts: 2785
Joined: 29 Oct 2007, 23:17
Car: T3 Syncro
Location: Re / Vestfold

Re: Klikking i rele 18 etter start, hvorfor?

Post by Rikskringkastingen »

Hvis releet som er merket med 18 sitter på releplass 4, så er det avlastingsreleet for X-kontakt. Det leverer strøm til f.eks. varmeapparatvifte og vindusviskere. Hvis dette kobler inn og ut, så kan det skyldes dårlig kontakt i tenningsbryteren.

Det er helt normalt med vesentlig lenger glødetid på en 2,4D enn på en 2,5TDI. Hvis motoren ikke starter lett når den er ferdig glødet, så kan det for eksempel være en eller flere defekte glødeplugger.
Henrik Engen

'91 Transporter Syncro halvpanel 1,6td, ex NRK
'86 Transporter Syncro pickup 1,9wbx
'88 Caravelle C Syncro 2,1
'88 Transporter 2WD pickup 2,1
'87 Caravelle C Syncro 2,5tdi
'83 Transporter D Eurec Cassandra
tailspin
-
-
Posts: 260
Joined: 06 Jun 2006, 22:36
Car: ...MultiPorter... ;)
Location: Bardufoss

Re: Klikking i rele 18 etter start, hvorfor?

Post by tailspin »

Ja enten er det da glødepluggene eller defekt sikring til glødepluggene, eller å rikle litt på rèle 102 for å sjekke om det er dårlig kontakt der.

Min bil hadde både defekt sikring og dårlig kontakt i rèleet. Tok rèleet ut og inn en gang, tjuvkoblet sikringen med 0,75kvm kabel, og vips... supergløding og alt i orden. :)

Er forholdsvis enkelt i de fleste tilfeller å sjekke rèleet, om man bare ser på dashbordlyset eller hovedlyktenes refleksjon mot en vegg eller noe mens man rikler på 102'ern. Lyset i dashbord/hovedlykter blir betydelig svakere dersom rèleet plutselig kobler inn, samt at man kjenner klikket i fingertuppene.
1996 MultiPorter Syncro
Post Reply