Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Caravelle/Transporter 1980-1991/Syncro -92
Post Reply
A.Langbakken
Posts: 4
Joined: 06 Oct 2019, 10:57
Car: T3 coach 1990 1,6 TD
Phone: 90077171

Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Post by A.Langbakken »

Heisann.

Nå trengs det litt hjelp. Får ikke start på motoren i den gamle coachen min og har nå funnet ut at det er en lekkasje på pumpa som gjør at den drar luft. Jeg regner med at det sitter en pakning i lekkasjeområdet, så det jeg lurer på er om det er mulig å bytte bare denne, om det rett og slett er mulig å få tak i, eller om dette betyr et lite pumpebytte. fikk ikke lagt inn bilde så skal prøve å forklare. Lekkasjen kommer fra delen som den såkalte stopperen ( hvis jeg ikke tar feil) sitter i, og på den siden som sitter inn mot pumpa.

Ha en fin dag videre :)

-Aleks
Italjohn
-
-
Posts: 961
Joined: 26 Sep 2016, 12:23
Car: T3 1986 1,9 AAZ (TDK) AAS sperrediff
Phone: 93211119
Location: Molde
Contact:

Re: Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Post by Italjohn »

Disse guttene overhaler pumpen for ca.5000,-
https://www.xn--lnsethagenelektrodiesel-lmc.no/

Er fullt mulig å bytte pakninger selv også, google litt så vil du finne.

Mulig det vil komme noen tips her etter hvert også.
OddN
-
-
Posts: 7606
Joined: 27 Aug 2004, 17:57
Location: Skjønhaug, Indre Østfold

Re: Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Post by OddN »

Nå er jeg ikke helt sikker på akkurat hvilken pakning du har lekkasje på, men jeg hadde av toppen på pumpa på min AAZ og byttet noen pakninger som lakk. Grei skruing, men litt knotetet å få på plass lokket igjen. Trengte ikke å røre timingen på pumpa, men måtte ta ny innjustering av maks anslag og tomgang etterpå.
Busbonde
Posts: 50
Joined: 12 Feb 2016, 23:04
Car: 88 coach JX 91 Cara. C syn JX 05 Transp 2,5 TDI4M
Phone: 97198986
Location: Stokmarknes, Nordland fylke

Re: Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Post by Busbonde »

Hei !
Regner med at du med stopperen mener den elektriske magnetventilen som sitter skrudd inn på toppen av fordelerhodet på pumpa (den delen som er laget i stål og som gjerne blir rustfarga med årene).Mellom denne og regulatorhuset (som er laget av aluminium) er det en stor o-ring som tetter, denne kan begynne å lekke med åra. Må demontere en del på pumpa for å komme til denne, men som italjohn skriver finnes gode beskrivelser på youtube, så er du litt hendt med verktøy og nøye med renslighet lar det seg fint gjøre. Tar man først istykker pumpa er det lurt å bytte de andre tettingene samtidig, komplett pakn. sett får man kjøpt for noen hundrelapper.
A.Langbakken
Posts: 4
Joined: 06 Oct 2019, 10:57
Car: T3 coach 1990 1,6 TD
Phone: 90077171

Re: Trøbbel med lekkasje på 1,6 td dieselpumpe Coach

Post by A.Langbakken »

Tusen takk for tips til alle sammen! Da skal jeg forsøke litt rundt dette :)
Post Reply