Page 1 of 1
Hvordan fungerer egentlig tdi-motorer
Posted: 10 Sep 2009, 09:52
by Tur-Bo
Jeg trodde at tdi motorene åpnet dysene elektronisk og at det var derfor de er så effektive, men så leser jeg rundt omkring at folk bruker tdi dyser på biler med mekanisk pumpe og da blir jeg litt forvirret.
Hva er det egentlig elektronikken styrer som gjør disse motorene så effektive ?
Re: Hvordan fungerer egentlig tdi-motorer
Posted: 10 Sep 2009, 10:09
by subwoofer
Tur-Bo wrote:Jeg trodde at tdi motorene åpnet dysene elektronisk og at det var derfor de er så effektive, men så leser jeg rundt omkring at folk bruker tdi dyser på biler med mekanisk pumpe og da blir jeg litt forvirret.
Hva er det egentlig elektronikken styrer som gjør disse motorene så effektive ?
SVJV jeg kan skjønne styrer de tidspunkt og mengde, men gjennom å styre pumpa, ikke dysene. TDI-pumpene kan kan konverteres til ren mekanisk styring ved ombygging. Direkteinnsprøytning har eksistert siden tidenes morgen, og er normen på større diesel. GM V16 som står i NSBs diesellok (Di3 og Di4) er direkteinnsprøyta med pumpedyser...
Posted: 10 Sep 2009, 23:21
by dieselfreak
TDI-betegnelsen er vel brukt på mange forskjellige innsprøytnings-system. Jeg er ikke sikker nå, men de første TDI-motorene tror jeg hadde ren mekanisk innsprøytning. Senere kom elektronisk styring av pumpa, videre til pumpe-dyse og nå er common-rail det mest vanlige.
Jeg tror det er bare common-rail som har elektronisk styrte dyser.
Det er helt sikkert noen som kan spesifisere dette bedre enn meg

Re: Hvordan fungerer egentlig tdi-motorer
Posted: 31 Jan 2010, 22:59
by SveinR
Tdi(Turbo direct injection) og Sdi(suction direct injection) Skiller seg fra virvelkammer motoren(som VW har kjørt på,TDK og SDK) ved at i disse motorene sprøytes drivstoffet direkte inn i sylinderen,og ikke via ett virvelkammer. De tok rett og slett "proppen" (virvelkammeret) i systemet bort,og fjernet dermed effekttapet som oppstår når brennstoff/luftblandingen beveger seg fra virvelkammeret og ut over stempelet. Den totale innvendige overflaten blir mindre, så varmetapet ut til kjølevæska blir redusert,og forbrenningsgassens kontakt med sylinderveggen blir redusert i og med at forbrenningen skjer nede i stempelet. Det reduserte varmetapet gjør at mere drivstoff kan brukes til framdrift,vi får mindre forbruk og mere effekt. Det merkes at disse motorene har mindre restvarme

En ulempe med SDI/TDI systemet er at lufta blir satt i mye mindre bevegelse i forhold til virvelkammermotoren,det blir mere sot,lite kraft på lave turtall,den tar gassen dårligere og er mere følsom for innsprøytingssystemets nøyaktighet.
Det som definerer TDI/SDI motoren er alltså det at drivstoffet sprøytes rett inn i sylinderen,ikke hvilket system som brukes for å gjøre dette

Re:
Posted: 31 Jan 2010, 23:28
by mekonomen
dieselfreak wrote:TDI-betegnelsen er vel brukt på mange forskjellige innsprøytnings-system. Jeg er ikke sikker nå, men de første TDI-motorene tror jeg hadde ren mekanisk innsprøytning. Senere kom elektronisk styring av pumpa, videre til pumpe-dyse og nå er common-rail det mest vanlige.
Jeg tror det er bare common-rail som har elektronisk styrte dyser.
Det er helt sikkert noen som kan spesifisere dette bedre enn meg

Pumpedyse har også delvis elektrisk styring av dysene.