viftereim problem 2,5 tdi

Caravelle/Multivan/Transporter 1991-2003
Post Reply
sturemo
Posts: 12
Joined: 26 Aug 2006, 09:46
Location: Vikersund

viftereim problem 2,5 tdi

Post by sturemo »

hei ! har et problem som kanskje noen kan hjelpe meg med ?
I går kveld kom det noen stygge lyder fra motoren og etter en liten undersøkelse i dag har jeg kommet fram til at et av driv hjulene på viftereima er kaputt. er ca 5 mm slark og reima veksler mellom og slå inni et deksel og slurer rundt sammen med den ytre delen av hjulet (veiv hjulet)? så her er det en salig blanding av skrangling og viftereims røyk når jeg starter den .

noen som vet hvordan man bytter dette er det bare og løsne den store bolten i mitten og ta av det hjulet som er defekt , eller er det ting som ligger på innsiden som jeg ikke ser og som kan gjøre ting litt mere komplisert.

skal prøve og legge ut et bilde straks ,

Så til en annen sak i går mista jeg også all effekt fra turboen ..
Svart dag i går når jeg tenker etter :-)
viste seg og være en kabel som hadde kommet ned i reima og blitt avisolert.
Kabelen kommer fra Luftmengde måleren og virker ikke til og ha noen funksjon blir bare terminert i en chassi plugg ???
Hvordan fikser jeg best denne kabelen ?

og sist men ikke minst har jeg rett når jeg tror dette er arsaken til at turboen brått forsvandt ?

All hjelp motas med stor takk !


[/img]
rusthaug
Posts: 85
Joined: 03 Apr 2007, 08:50
Location: oslo

Post by rusthaug »

Ettersom du beskriver reimhjulet så er det vel svingningsdemperen det er snakk om..innenfor sitter tannreima,du tar enkelt av demperen ved å ta av bolten i mitten,så de fire unberako skruene,sett to av de inn igjen noen gjenger,og bikk forsiktig av sv.demperen med en litt stor skrutrekker,mens du slår lett med en liten hammer på skruene..Må foresten ta av reima som går på sv.demperen først også.
Hvis du bare drar av sv.demperen,kan du dra av regreima samtidig.Slik gjør de det på møller på Jessheim,med resultat av at de tok betalt for reg reim av/på,ca9-10 tusen,når de bare skulle bytte sv.demper,noe enhver kan gjøre med riktig verktøy på en halvtime...(et par mnd.etter sendte de kunden varsel i posten om at han skulle inn for å bytte reg reim,noe de allerede hadde tatt seg betalt for.............!) :(
sturemo
Posts: 12
Joined: 26 Aug 2006, 09:46
Location: Vikersund

Post by sturemo »

Det var veiv hjulet som hadde havarert grundig. Hele hjulet hadde delt seg. bolten i mitten satt noe helt for Jævlig. Dem som har bytta reg reim for 50000 siden hadde brukt locktight. Men den som plundrer får lønn,så nå er alt på plass igjen. Noen tips til neste mann som opplever dette.
Ta og løsne litt på unbraco skruene før man løsner den store senter bolten.
Prata med Vw og senter bolten er dratt til med 380Nm så den sitter greit kan du si.
Og selfølgelig ikke bruk varme for og løsne på ting, for da går reg reima.

Takk for tips!

Nå mangler det bare og få turboen til og fungere igjen,og det er sikkert luftmengde måleren som har kortslutta når ledningene var avisolert.
VWegard
-
-
Posts: 1651
Joined: 08 Apr 2005, 21:41
Car: T4 1995
Phone: 95035197
Location: Trondheim

Post by VWegard »

sturemo wrote:Det var veiv hjulet som hadde havarert grundig. Hele hjulet hadde delt seg. bolten i mitten satt noe helt for Jævlig. Dem som har bytta reg reim for 50000 siden hadde brukt locktight. Men den som plundrer får lønn,så nå er alt på plass igjen. Noen tips til neste mann som opplever dette.
Ta og løsne litt på unbraco skruene før man løsner den store senter bolten.
Prata med Vw og senter bolten er dratt til med 380Nm så den sitter greit kan du si.
Og selfølgelig ikke bruk varme for og løsne på ting, for da går reg reima.

Takk for tips!

Nå mangler det bare og få turboen til og fungere igjen,og det er sikkert luftmengde måleren som har kortslutta når ledningene var avisolert.
Den senterbolten var originalt innsatt med Loctite på min bil, og fikk (etter boka) en ny runde ved montering.

Hvis den luftmengdemåleren din har nr. 074 906 461 og ikke skal returneres som byttedel, er jeg muligens interessert i den. :wink:
(Jeg skal montere 2,5 TDI luftfilter på min 2,4 D og mangler en defekt slik som mellomstykke.)
Mvh
Vegard Sørensen
VWegards prosjekttråd T4 95-mod. 2,4 (T)D Caroline
Medlem av: T4TLG, DEG,
rusthaug
Posts: 85
Joined: 03 Apr 2007, 08:50
Location: oslo

Post by rusthaug »

Veivhjulet,eller svingningsdemperen har gummi mellom to deler av jern,dette er vel som navnet tilsier noe som er skapt slik for å ta opp svigninger.Man kan ofte se det på forhånd at de er på vei til å dele seg,ved at det kommer et rødaktig støv ut av de,det legger seg på områder rundt sv.demperen..Eller man kan høre det hvis det har kommet litt lengre... :?
Post Reply